ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: Έγραψε ιστορία για την Ιρλανδία ο Γουίφεν, ονειρική η Ελλάδα

Το παγκόσμιο πρωτάθλημα γίνεται κάθε μέρα και καλύτερο για τα ελληνικά χρώματα, καθώς όλοι οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες της χώρας μας αποδίδουν εξαιρετικά και παίρνουν την θέση τους ανάμεσα στους κορυφαίους του κόσμου. Βεβαίως πραγματοποιούνται μοναδικές εμφανίσεις και από τα υπόλοιπα διεθνή ονόματα.

800μ ελεύθερο ανδρών
Ένα από τα νέα ταλέντα των μεγάλων αποστάσεων, ο Νταν Γουίφεν, έκανε μία πολύ καλή διαχείρηση στην κούρσα του και κατάφερε να επικρατήσει. Στα μισά της κούρσας ήταν δεύτερος με 3:50.20, αλλά στροφή με στροφή ανέβαινε όλο και πιο πολύ μέχρι που στο τελευταίο 100άρι πέρασε πρώτος και με 7:40.94 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ένα ιστορικό μετάλλιο για την Ιρλανδία, διότι ποτέ πριν δεν είχε παγκόσμιο πρωταθλητή στην κολύμβηση (50άρα πισίνα). Ο Ελάιτζα Γουίνινγκτον (Αυστραλία) έκανε δυνατό ξεκίνημα αλλά δεν άντεξε μέχρι το τέλος. Παρόλα αυτά τερμάτισε δεύτερος με 7:42.95 και στην τρίτη θέση ήταν ο Γκρεγκόριο Παλτρινιέρι (Ιταλία) με 7:42.98.

200μ ελεύθερο γυναικών
Η Σιβόν Χόγκι (Χονγκ Κονγκ) ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο 200άρι και κατέκτησε το πρώτο χρυσό μετάλλιο της καριέρας της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα (50άρα πισίνα). Η 26χρονη είχε πέρασμα στα 100μ σε 55.12 και τελικά τερμάτισε σε 1:54.89 για να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να διαδεχθεί την Μόλι Ο’ Κάλαχαν (Αυστραλία). Η Έρικα Φέργουεδερ (Νέα Ζηλανδία) μετά το χρυσό στο 400άρι ήταν δεύτερη αυτή την φορά με επίδοση 1:55.77 και το χάλκινο μετάλλιο πρόσθεσε στην συλλογή της η Μπριάνα Θρόσελ (Αυστραλία) με 1:56.00.

200μ πεταλούδα ανδρών
Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Ιαπωνία σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα ήρθε την τέταρτη μέρα με τον Τομορού Χόντα. Ο 22χρονος δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα από τους αντιπάλους του, καθώς κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με 1:53.88 και δεύτερος ήταν ο Αλμπέρτο Ρατσέτι (Ιταλία) με 1:54.65. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Μάρτιν Έσπερνμπέργκερ (Αυστρία) χάρη στο 1:55.16 και είναι η πρώτη φορά στη καριέρα του που ανεβαίνει στο βάθρο μιας τόσο μεγάλης διοργάνωσης.

50μ πρόσθιο ανδρών
Ο Σαμ Γουίλιαμσον κολύμπησε το 50άρι της ζωής του. Κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με 26.32, το οποίο αποτελεί νέο ρεκόρ Ωκεανίας και φυσικά νέο εθνικό ρεκόρ για την Αυστραλία. Ο Νικολό Μαρτινένγκι (Ιταλία) μετά την δεύτερη θέση στο 100άρι πρόσθιο ήταν και πάλι δεύτερος και αυτή τη φορά με χρόνο 26.39. Την τριάδα συμπλήρωσε ο παγκόσμιος πρωταθλητής στα 100μ, Νικ Φινκ, ο οποίος σημείωσε 26.49. Εκτός βάθρου έμεινε ο παγκόσμιος ρέκορντμαν, Άνταμ Πίτι (Βρετανία), καθώς τερμάτισε τέταρτος με 26.77 και δείχνει, λαμβάνοντας υπόψη και την παρουσία του στα 100μ (ήταν τρίτος) ότι χρειάζεται ακόμα δουλειά για να επιστρέψει στην κορυφαία του κατάσταση.

Μεικτή 4Χ100μ μεικτή
Η ελληνική τετράδα κολύμπησε σε 3:46.69 κυνηγώντας μέχρι τέλους το μετάλλιο αν και ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ. Ο Απόστολος Χρήστου έπεσε πρώτος στο ύπτιο κάνοντας 53.50 για να δώσει στον Γιώργο Ασπουγαλή που πήγε το 100αρι στο πρόσθιο σε 1:01.22. Ακολούθησε η Άννα Ντουντουνάκη που κολύμπησε στην πεταλούδα το εξαιρετικό 56.88 και ολοκλήρωσε η Νόρα Δράκου με ελεύθερο, στην 4η κούρσα της για σήμερα, κολυμπώντας σε 55.09 δίνοντας στην Ελλάδα την 5η θέση.
Το χρυσό μετάλλιο πήγε στις ΗΠΑ 3:40.22, ακολούθησε η Αυστραλία με 3:43.12 και στην τρίτη θέση η Βρετανία με 3:45.09.