ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: Ο Χρήστου μας έβαλε στον πίνακα μεταλλίων

Ο Έλληνας κολυμβητής χάρισε στην Ελλάδα το τρίτο της μετάλλιο σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα μετά το χρυσό και το αργυρό της Ευαγγελίας Πλατανιώτη και το πρώτο στην κολύμβηση. Είναι μία επιτυχία που άξιζε ο Χρήστου μετά τα πολλά χρόνια σκληρής δουλειάς και προσπάθειας.

200μ ελεύθερο ανδρών
Το πρώτο χρυσό μετάλλιο της ημέρας κατέκτησε ο Σούνβο Βανγκ. Ο Νοτιοκορεάτης ήταν δυνατός από τα πρώτα μέτρα της κούρσας και κράτησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος. Τερμάτισε πρώτος με 1:44.75 και άφησε δεύτερο τον Ντάνας Ράψις (Λιθουανία), ο οποίος κέρδισε το πρώτο του μετάλλιο στην 50άρα πισίνα σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Κατέγραψε 1:45.05 και το βάθρο συμπλήρωσε ο Λουκ Χόμπσον (ΗΠΑ) με χρόνο 1:45.26 και μάλιστα θα είναι το πρώτο του ατομικό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Είχε ένα αργυρό από την Φουκουόκα και ένα χάλκινο από τη Ντόχα με τις σκυταλοδρομίες των ΗΠΑ.

1.500μ ελεύθερο γυναικών
Μετά το χρυσό της μετάλλιο στο 1.500άρι του παγκοσμίου πρωταθλήματος το 2019, η Σιμόνα Κουανταρέλα επέστρεψε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η 25χρονη Ιταλίδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας, καθώς μόνο στα 50μ και στα 150μ έστριψε δεύτερη. Τερμάτισε σε 15:46.99, σχεδόν 10 δευτερόλεπτα νωρίτερα από κάθε άλλη κολυμβήτρια, και ξεσήκωσε το κοινό στο «Aspire Dome» με τον ύμνο της Ιταλίας. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Μπίντζιε Λι (Κίνα) με 15:56.62 και το χάλκινο η Ίζαμπελ Γκόσε (Γερμανία) με 15:57.55.

100μ ύπτιο γυναικών
Η Κλερ Κούρζαν διαδέχθηκε την Κάιλι Μακιούαν στα 100μ ύπτιο, με την Αμερικανίζα να κολυμπά στον τελικό 58.29, αφήνοντας δεύτερη την Αϊόνα Άντερσον με 59.12. Η 18χρονη κάλυψε άξια την θέση της παγκόσμιας ρέκορντγούμαν διατηρώντας την Αυστραλία στο βάθρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Την τρίτη θέση κατέκτησε η Βιλμ Ίνγκριντ (Καναδάς) με 59.18.

100μ ύπτιο ανδρών
Αν και ο ίδιος ο Απόστολος Χρήστου δεν έμεινε ικανοποιημένος από την επίδοση του καθώς έχει χρόνους κάτω από τα 53 δευτερόλεπτα στα χέρια του, ωστόσο το 53.36 ήταν αρκετό για να του δώσει το χάλκινο μετάλλιο που είναι το πρώτο του σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και σαφώς πρόκειται για τεράστια επιτυχία. Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Βαγγέλη Μακρυγιάννη που έκανε εξαιρετικό δεύτερο 50αρι (27.22) για να ολοκληρώσει σε 53.38 και να καταλάβει τελικά την 4η θέση. Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον Χάντερ Άρμστρονγκ (ΗΠΑ) με 52.68 και το αργυρό στον Χιούγκο Γκονζάλεθ (Ισπανία) με 52.70.

100μ πρόσθιο γυναικών
Με την παγκόσμια πρωταθλήτρια, Ρούτα Μεϊλουτίτε (Λιθουανία) και την πολύ γρήγορη Μπενεντέτα Πιλάτο (Ιταλία) να μην έχουν προκριθεί στον τελικό ο δρόμος για τα μετάλλια ήταν ανοιχτός για τις υπόλοιπες κολυμβήτριες. Η Κινέζα, Τσιαντινγκ Τανγκ, αναδείχθηκε μεγάλη νικήτρια, αφού σημείωσε 1:05.27. Δεύτερη ακολούθησε η Τες Σκούτεν (Ολλανδία) με 1:05.82 και τρίτη η Σιβόν Χόγκι (Χονγκ Κονγκ) με 1:05.92, η οποία δεν συνηθίζει στις μεγάλες διοργανώσεις να κολυμπά σε αυτό το αγώνισμα.