ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: Οι Έλληνες συνεχίζουν να ανεβάζουν τον πήχη

Το 3/3 έκαναν στα προκριματικά της τέταρτης μέρας οι Έλληνες κολυμβητές και κολυμβήτριες, αφού είχαμε δύο προκρίσεις στα ημιτελικά ατομικών αγωνισμάτων και μία στον τελικό της μεικτής σκυταλοδρομίας 4Χ100μ μεικτή.

50μ ύπτιο γυναικών
Η Νόρα Δράκου τσέκαρε το εισιτήριο της για τα ημιτελικά των 50μ ύπτιο και υπάρχει μεγάλη αισιοδοξία για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κολύμπησε σε 28.09 για να περάσει ως πέμπτη, ενώ να θυμίσουμε ότι έχει 27.87 από το 2023. Ταχύτερη σήμερα το πρωί ήταν η Ίνγκριντ Βιλμ (Καναδάς), η οποία σημείωσε 27.81. Τα 28 δευτερόλεπτα κατέβηκαν επίσης οι Λόρεν Κοξ (Βρετανία) και Κλερ Κούρζαν (ΗΠΑ) με 27.89 και 27.99 αντίστοιχα.

100μ ελεύθερο ανδρών
Ο νέος κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ με 46.80, Ζάνλε Παν, ξεκίνησε το ταξίδι για το βάθρο στο ατομικό του αγώνισμα, μετά τον θρίαμβο στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ ελεύθερο των ανδρών. Ο Κινέζος προκρίθηκε με την ταχύτερη επίδοση στα ημιτελικά, σταματώντας το χρονόμετρο σε 47.82. Δεύτερος ήταν ο Αλεσάντρο Μιρέσι (Ιταλία) με 47.94 και οι δυο τους ήταν οι μόνοι κάτω από τα 48 δευτερόλεπτα. Η 16άδα συμπληρώθηκε με τον Καμίλ Σιεράντσκι (Πολωνία), ο οποίος σημείωσε 48.93.

200μ μεικτή ανδρών
Ο Ανδρέας Βαζαίος απέσυρε την συμμετοχή του από το αγώνισμα ώστε να είναι ξεκούραστος για τον μεγάλο αγώνα της 4Χ200μ ελεύθερο των ανδρών. Έτσι τα προκριματικά των 200μ μεικτής δεν είχαν τελικά ελληνικό ενδιαφέρον. Όμως ο Τζέρεμι Ντεσπλάνς (Ελβετία) ήταν ο πιο γρήγορος από τους 40 κολυμβητές που συμμετείχαν με το 1:58.17 και υπήρξαν και τρεις ακυρώσεις. Ο Μίνσουκ Κιμ (Νότια Κορέα) με το 2:01.52 ήταν ο τελευταίος κολυμβητής που μπήκε στα ημιτελικά.

200μ πεταλούδα γυναικών
Υπήρξε μία αγωνία αλλά τελικά η Γεωργία Δαμασιώτη είναι στις κορυφαίες 16 του κόσμου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια και κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ με 2:09.74, κολύμπησε στα προκριματικά σε 2:12.09 για να κατακτήσει την 15η θέση. Η κατάταξη αυτή δεν θα της δώσει την καλύτερη διαδρομή στα ημιτελικά αλλά θα έχει την ευκαιρία να βελτιώσει την επίδοσή της. Με την Νο1 επίδοση μπήκε στην 16άδα η Χέλενα Μπαχ (Δανία), αφού κατέγραψε 2:09.21 και ως 16η η Μαριάνα Κούνια (Πορτογαλία) με το 2:12.59.

Μεικτή 4Χ100μ μεικτή
Ο Απόστολος Χρήστου, ο Γιώργος Ασπουγαλής, η Άννα Ντουντουνάκη και η Νόρα Δράκου πραγματοποίησαν τον στόχο τους που ήταν η πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και παράλληλη προκρίθηκαν για τον μεγάλο τελικό. Η ελληνική τετράδα με το 3:46.54 ολοκλήρωσε τέταρτη, με την Βρετανία να εμφανίζεται δυνατότερη με το 3:45.50. Η Ιταλία με το 3:47.65 κάλυψε την τελευταία θέση του τελικού.