ΝΤΟΧΑ 2024 – κολύμβηση: Οι ΗΠΑ στην κορυφή του πίνακα των μεταλλίων

Οι Ηνωμένες Πολιτείες επέστρεψαν στην κορυφή της κολύμβησης μετά την δεύτερη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα και τα κατάφερε με τα οκτώ χρυσά μετάλλια που κέρδισαν οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες τους.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

50μ ύπτιο ανδρών
Ο Άιζακ Κούπερ (Αυστραλία) ήταν πολύ δυνατός στο 50άρι και επικράτησε εντυπωσιακά. Κέρδισε με επίδοση 24.13 αφήνοντας δεύτερο τον Χάντερ Άρμστρονγκ (ΗΠΑ) με 24.33 και τρίτος ολοκλήρωσε ο Σαβερί Μάσιουκ (Πολωνία) με 24.44. Ο Μάικλ Άντριου δεν έκανε καλή εμφάνιση και με το 24.86 τερμάτισε στην όγδοη θέση.

50μ πρόσθιο γυναικών
Το τρίτο της διαδοχικό χρυσό μετάλλιο σε αυτό το αγώνισμα κατέκτησε η Ρούτα Μεϊλουτίτε σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Η Λιθουανή ήταν πολύ γρήγορη στα τελευταία μέτρα της κούρσας και τερμάτισε πρώτη με 29.40. Το αργυρό μετάλλιο κέρδισε η Τσιάντινγκ Τανγκ (Κίνα) με 29.51 και το χάλκινο η Μπενεντέτα Πιλάτο (Ιταλία) με 30.01.

1.500μ ελεύθερο ανδρών
Όταν ο Νταν Γουίφεν κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ ελεύθερο έγραψε ιστορία για την Ιρλανδία, διότι ποτέ πριν η χώρα του δεν είχε παγκόσμιο πρωταθλητή. Σήμερα κατάφερε να προσθέσει ακόμα ένα χρυσό στην συλλογή του, αφού με το 14:34.07 ήταν ο ταχύτερος του τελικού των 1.500μ ελεύθερο. Ο Φλόριαν Βέλμπροκ (Γερμανία) πήρε την δεύτερη θέση με 14:44.61, η οποία θα του ανεβάσει το ηθικό μετά τις δύο αποτυχημένες προσπάθειες να υπερασπιστεί τους τίτλους του στην μαραθώνια κολύμβηση. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Νταβίντ Ομπρί (Γαλλία) με 14:44.85.

50μ ελεύθερο γυναικών
Το όνομα της Σάρα Σέστρεμ είναι συνώνυμο με τα 50μ ελεύθερο και το επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά. Η Σουηδή μετά το χρυσό στην Βουδαπέστη το 2022 και την Φουκουόκα το 2023, συνέχισε το σερί της και με χρόνο 23.69 κατέκτησε και πάλι την κορυφή του κόσμου. Συνολικά είναι ο τέταρτο χρυσό της στο 50άρι ελεύθερο, καθώς ήταν νικήτρια και το 2017. Δεύτερη ήταν η Κέιτ Ντάγκλας (ΗΠΑ), η οποία με το 23.91 κατέγραψε νέο ηπειρωτικό ρεκόρ και τρίτη η Καταρζίνα Βάσιξ (Πολωνία) με 23.95.

400μ μεικτή ανδρών
Ο Λούις Κλάρεμπερτ (Νέα Ζηλανδία) έκανε την μεγάλη έκπληξη και με χρόνο 4:09.72 στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής στο 400άρι της μεικτής. Ο Μαξ Λίτσφιλντ (Βρετανία) δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του και με 4:10.40 ήταν δεύτερος. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε ο Ντάιγια Σέτο (Ιαπωνία) που σημείωσε 4:12.51.

400μ μεικτή γυναικών
Μεγάλη νικήτρια στο τελευταίο ατομικό αγώνισμα της διοργάνωσης ήταν η Φρέγια Κόλμπερτ. Η Βρετανίδα ήταν τρίτη στα 350μ αλλά έκανε ένα εξαιρετικό τελευταίο 50άρι και με χρόνο 4:37.14 ακούμπησε πρώτη τον τοίχο του τερματισμού. Η Ισραηλινή, Αναστασία Γκορμπένκο ήταν αυτή που οδηγούσε την κούρσα μέχρι τα 350μ αλλά τελικά ήταν δεύτερη με 4:37.36 και τρίτη τερμάτισε η Σάρα Φραντσέσκι (Ιταλία) με 4:37.86.

4Χ100μ ελεύθερο ανδρών
Η τετράδα των ΗΠΑ με τους Χάντερ Άρμστρονγκ, Νικ Φινκ, Ζακ Χάρτινγκ και Ματ Κινγκ ήταν ασταμάτητη και για αυτό ήταν και η απόλυτη κυρίαρχος. Οι Αμερικανοί καθάρισαν την κούρσα με χρόνο 3:29.80 για να αφήσουν δεύτερους τους Ολλανδούς με 3:31.23 και τρίτους τους Ιταλούς με 3:31.59.

4Χ100μ ελεύθερο γυναικών
Την Αυστραλία σε αυτόν τον τελικό εκπροσώπησαν οι Αϊόνα Άντερσον, Άμπι Χάρκιν, Μπριάνα Θρόσελ και Σέινα Τζακ και την έβγαλαν ασπροπρόσωπη αφού με το 3:55.98 ανέβηκαν στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Στο δεύτερο σκαλί ήταν η Σουηδία με το 3:56.35 και στο τρίτο ο Καναδάς με το 3:56.43.