ΝΤΟΧΑ 2024 – Μακρυγιάννης: «Η 4η θέση σε παγκόσμιο είναι κάτι πολύ μεγάλο»

Και στις τρεις κούρσες που έκανε ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα, όσον αφορά την συμμετοχή του στα 100μ ύπτιο των ανδρών, ήταν εξαιρετικός καθώς και οι τρεις ήταν κάτω από τα 54 δευτερόλεπτα και μάλιστα βελτίωσε δύο φορές το ατομικό του ρεκόρ. Για αυτήν την υπέρ-προσπάθεια ανταμείφθηκε με την τέταρτη θέση στον κόσμο.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Ο Έλληνας πρωταθλητής αγωνίστηκε στην 7η διαδρομή του τελικού των 100μ ύπτιο και για μόλις δύο εκατοστά του δευτερολέπτου έχασε το βάθρο, σε μία κούρσα όμως όπου ο Απόστολος Χρήστου ήταν αυτός που έκλεισε το βάθρο των νικητών: «Πιστεύω ότι ήταν μια πάρα πολύ καλή κούρσα. Η τέταρτη θέση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα είναι κάτι πολύ μεγάλο και είμαι πάρα πολύ χαρούμενος. Μπήκα να το απολαύσω, το κλίμα ήταν πάρα πολύ θερμό και μου άρεσε πάρα πολύ. Τώρα κοιτάμε μπροστά και πάμε για τα καλύτερα. Μόνο χαρά έχω, καθώς ήταν ένα μεγάλο επίτευγμα για τον Τόλη να είναι τρίτος στον κόσμο. Χάρηκα πάρα πολύ που ήμουν δίπλα του και είχαμε όλη αυτήν την κούρσα μαζί. Ο συναγωνισμός είναι πάντα καλό πράγμα και είναι πολύ σημαντικό να έχουμε τέτοιους αθλητές στην χώρα μας ώστε να βλέπουν οι μικρότεροι και να πιστεύουν ότι αν δουλέψουν αρκετά σκληρά μπορούν να φτάσουν σε αυτό το επίπεδο».
Ο Μακρυγιάννης ήρθε στη Ντόχα με ατομικό ρεκόρ στα 54.02 και αρχικά έγραψε 53.43, στην συνέχεια 53.67 και στον μεγάλο τελικό 53.38: «Η συνεχής βελτίωση σημαίνει ότι η σκληρή δουλειά αρχίζει και φαίνεται σιγά σιγά. Έχω δουλέψει πολύ τον τελευταίο χρόνο παρά τις δυσκολίες που είχα περάσει. Νιώθω πολύ χαρούμενος που αρχίζω και βλέπω αποτελέσματα κάτι που μου δίνει μεγάλο κίνητρο να συνεχίσω ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων για να κάνω το καλύτερο που μπορώ».
Η εξέλιξη του 23χρονου είναι πάρα πολύ ενθαρρυντική ειδικά σε μία χρονιά όπου υπάρχουν οι Ολυμπιακοί Αγώνες, οι οποίοι αποτελούν τον μεγαλύτερο στόχο κάθε αθλητή: «Η αλήθεια είναι ότι ακόμα επεξεργάζομαι το τι σημαίνει αυτή η τέταρτη θέση σε σχέση με τους Ολυμπιακούς. Σίγουρα είναι ένα μεγάλο μπουστ αυτοπεποίθησης για να δουλέψω ακόμα πιο σκληρά και να κατεβάσω περισσότερο τον χρόνο μου με σκοπό στο Παρίσι να μπω πρώτα στα ημιτελικά και μετά αν πάνε όλα καλά στον τελικό».