ΝΤΟΧΑ 2024 – μαραθώνια κολύμβηση: Ελπίδα ο Κυνηγάκης για την Ολυμπιακή πρόκριση

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ο Άλκης Κυνηγάκης έκανε το ντεμπούτο του στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη και ήταν απόλυτα επιτυχημένο, καθώς κατέκτησε την 5η θέση. Πλέον κυνηγά την δεύτερη συμμετοχή και είναι ο Έλληνας κολυμβητής με τις περισσότερες πιθανότητες να βρεθεί το καλοκαίρι στην γαλλική πρωτεύουσα βάσει των ικανοτήτων του και των παρουσιών του σε προηγούμενες διοργανώσεις.

Στην μαραθώνια κολύμβηση οι Ολυμπιακές προκρίσεις δεν είναι ονομαστικές αλλά πηγαίνουν στην ομοσπονδία της κάθε χώρας, όμως εκτός απροόπτου τελικά αγωνίζονται οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες που την κέρδισαν. Κάθε χώρα έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει με δύο αθλητές και αθλήτριες εφόσον κερδίσουν την πρόκριση και αυτή τη στιγμή έχουν δοθεί τέσσερα εισιτήρια στους άνδρες και τέσσερα στις γυναίκες. Οι προκρίσεις αυτές προέκυψαν από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα, όπου οι μεταλλιούχοι των 10χλμ, το οποίο είναι το Ολυμπιακό αγώνισμα, κέρδισαν την πρόκριση και σε αυτή την περίπτωση είναι ονομαστική, ενώ μία πήγε στην Γαλλία ως οικοδέσποινα.
Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα θα μοιραστούν τα υπόλοιπα 18 εισιτήρια τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες. Τα 13 από αυτά θα δοθούν στις χώρες με την υψηλότερη θέση στην τελική κατάταξη του αγώνα, που δεν έχουν συμπληρώσει τον μέγιστο αριθμό συμμετεχόντων (π.χ. η Γερμανία δεν μπορεί να έχει και άλλο κολυμβητή) και τα υπόλοιπα πέντε θα δοθούν ηπειρωτικά, αρκεί η χώρα που είναι πρώτη από κάθε ήπειρο να μην έχει καμία πρόκριση. Ο Άλκης Κυνηγάκης στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα είχε κατακτήσει την 6η θέση στο 10άρι και μία ανάλογη παρουσία θα του εξασφαλίσει την συμμετοχή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Στο ίδιο αγώνισμα έλαβε μέρος και ο Αστέριος Δαλδογιάννης, ο οποίος τερμάτισε 25ος και θα είναι παρών και στη Ντόχα. Η Γεωργία Μακρή θα κάνει το ντεμπούτο της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα, όμως η πρόκριση είναι σχεδόν απίθανη για την 17χρονη.