ΣΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ Ο ΚΥΝΗΓΑΚΗΣ!

Έβγαλε εισιτήριο για την Πόλη του Φωτός ο Άλκης Κυνηγάκης, καθώς στον αγώνα των 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα κατέκτησε την 13η θέση και έτσι μετά το Τόκιο θα συνεχίσει το Ολυμπιακό του ταξίδι.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Ένας σπουδαίος αγώνας πραγματοποιήθηκε στο παλιό λιμάνι της Ντόχα και η προσπάθεια του Άλκη Κυνηγάκη ανταμείφθηκε με την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Ο Κρίστοφ Ραζόφσκι (Ουγγαρία) μετά το αργυρό μετάλλιο στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα επέστρεψε δυνατότερος και σήμερα με 1:48:21.20 κατέκτησε την κορυφή του κόσμου. Ο Μαρκ Αντουάν Ολιβιέρ (Γαλλία), που έχασε την διοργάνωση της Φουκουόκα λόγω αποκλεισμού του από την ομοσπονδία για απρεπή συμπεριφορά, κέρδισε το αργυρό μετάλλιο με 1:48:23.60 και έτσι φαίνεται ότι η Γαλλία θα έχει έναν δυνατό διεκδικητή το καλοκαίρι για ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Χέκτορ Παρντό (Βρετανία) με 1:48:29.20, για μία τρίτη θέση όπου πάλεψαν μαζί τέσσερις κολυμβητές. Ο Κυνηγάκης τερμάτισε στην 13η θέση με 1:48:34.60, όμως το σημαντικότερο είναι ότι ο 25χρονος θα είναι παρών στο μεγαλύτερο αθλητικό ραντεβού του 2024. Η δεύτερη ελληνική συμμετοχή ήταν με τον Αστέριο Δαλδογιάννη, ο οποίος ολοκλήρωσε στην 43η θέση με 1:53:51.70.
Για πέμπτη διαδοχική φορά η Ελλάδα θα έχει εκπρόσωπο στους Ολυμπιακούς Αγώνες με την πρώτη εμφάνιση να είναι το 2008 με τους Σπύρο Γιαννιώτη και Μαριάννα Λυμπερτά. Για τον Κυνηγάκη θα είναι η δεύτερη συμμετοχή του έπειτα από την πέμπτη θέση στους Ολυμπιακούς του Τόκιο.