ΝΤΟΧΑ 2024 – μαραθώνια κολύμβηση: Ξανά χρυσή η Βαν Ρούβενταλ, 36η η Μακρή

Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Ρίο στα 10χλμ μαραθώνιας κολύμβησης κατέκτησε για δεύτερη φορά την κορυφή του κόσμου και έδωσε μία ιδέα για το τι θα ακολουθήσει το καλοκαίρι στο Παρίσι, εκεί όπου θα κυνηγήσει να ανέβει για τρίτη φορά στην καριέρα της στο βάθρο.

Ένα τελείως διαφορετικό βάθρο από αυτό του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2023 σχηματίστηκε στο παλιό λιμάνι της Ντόχα, με την Σάρον Βαν Ρούβενταλ να χρησιμοποιεί έξυπνα την εμπειρία της για να ακουμπήσει πρώτη το χρονόμετρο στον τερματισμό. Η 30χρονη Ολλανδέζα έκανε υπομονή και η αντεπίθεση της έγινε την κατάλληλη στιγμή, αφού μόνο λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό, προσπέρασε την Μόεσα Τζόνσον (Αυστραλία) που είχε το προβάδισμα και έδωσε μάχη με την Μαρία ντε Βαλντές (Ισπανία) για τη νίκη. Τελικά η Βαν Ρούβενταλ ήταν η καλύτερη σήμερα και με 1:57:26.80 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, δεύτερη ακολούθησε η ντε Βαλντές με 1:57:26.90 και τρίτη η Αντζέλικα Αντρέ (Πορτογαλία) με 1:57:28.20. Η Γεωργία Μακρή, η οποία έκανε το ντεμπούτο της σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κατέλαβε την 36η θέση με χρόνο 2:04:05.90.
Αυτό είναι το ένατο μετάλλιο για την Βαν Ρούβενταλ σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και το δεύτερο χρυσό, ύστερα από τη νίκη της το 2022 στη Βουδαπέστη. Έκπληξη προκάλεσε το γεγονός ότι η πρωταθλήτρια του 2023, Λεόνι Μπεκ (Γερμανία), δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα και έμεινε στην 20η θέση, ενώ η τρίτη της Φουκουόκα, Κέιτι Γκράιμς (ΗΠΑ), τερμάτισε στην 15η θέση.