ΝΤΟΧΑ 2024 – υδατοσφαίριση: Ξεκούραστα το 2/2 η Εθνική

Χωρίς να πιεστεί και με το Θοδωρή Βλάχο να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες, η Εθνική πόλο των ανδρών επικράτησε εύκολα 23-4 επί της Βραζιλίας για τη δεύτερη αγωνιστική του παγκοσμίου πρωταθλήματος που διεξάγεται στη Ντόχα.

Η Εθνική ήταν πολύ καλή στην επίθεση κόντρα σε μια αδύναμη ομάδα όπως η Βραζιλία που δεν μπορούσε η δυναμική της να απειλήσει την ελληνική ομάδα στην άμυνα. Ο αγώνας δεν χωρά ιδιαίτερης κριτικής, αφού το 4-3 στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, έγινε… 16-3 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, με το σερί της Εθνικής μας ομάδας να σταματά στο 22-4, αφού οι Βραζιλιάνοι σκόραραν 1:47 πριν το τέλος, 24 λεπτά μετά το προηγούμενο τέρμα τους.
Στην 3η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου, η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Παρασκευή (9/2) στις 18:00 (ώρα Ελλάδας ΕΡΤ3) τη Γαλλία, η Εθνική μας με νίκη παίρνει την πρωτιά στη βαθμολογία του ομίλου που θα την στείλει απευθείας στα προημιτελικά.
Νωρίτερα, οι Γάλλοι επικράτησαν της Κίνας με 16-9 (3-3, 4-2, 2-1, 7-3).
Οκτάλεπτα: 6-3, 4-0, 6-0, 7-1
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γεννηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 4, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας 3, Αργυρόπουλος 3, Κάκαρης 3, Νικολαϊδης 1, Καλογερόπουλος 3, Παπανικολάου 1, Τζωρτζάτος.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπάρμπαρο Ντίαζ): Μπαρέλα, Καμπράλ, Ναρντάτσι, Κουτίνιο, ντε Ολιβέιρα, Ραφαέλ Ρεάλ, Πέδρο Ρεάλ 1, Ντα Σίλβα, Γκιμαράες 1, Ρικάρντο Σίλβα, Πιρές 2, Κασραλάντε, Μέντες.