ΝΤΟΧΑ – υδατοσφαίριση: Χαλάρωμα με Καζακστάν και τώρα Ιταλία

Ούτε προπόνηση δεν κατάφερε να κάνει η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών κόντρα στο Καζακστάν το οποίο νίκησε 24-5 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ντόχα όπου θα αντιμετωπίσει στην Ιταλία.

Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από το Καζακστάν καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν παραπάνω από εμφανής.
Το παιχνίδι είχε από την αρχή πολύ γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι, με την Ελλάδα να ασκεί έντονο πρέσινγκ. Μόλις το πρώτο οκτάλεπτο βρήκε τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου να πετυχαίνουν οκτώ γκολ, ενώ στη συνέχεια έχτισαν ένα μεγάλο σερί γκολ, φτάνοντας από το 2-4 στο 2-12. Είναι χαρακτηριστικό ότι το Καζακστάν στη δεύτερη περίοδο δεν κατάφερε να πετύχει γκολ έναντι των τεσσάρων της γαλανόλευκης.
Στο τρίτο οκτάλεπτο να πράγματα χειροτέρεψαν για το Καζακστάν, καθώς ενώ το σκορ ήταν στο 3-15 χρειάστηκε να μείνουν για τέσσερα λεπτά με παίκτρια λιγότερη, μετά την αποβολή χωρίς αντικατάσταση της Χριτάνκοβα για βιαιοπραγία ενώ η περίοδος τελείωσε με τη διαφορά να είναι στο συν 14.
Η Εθνική ολοκλήρωσε τον θρίαμβο στο τέταρτο και με επτά γκολ υπέγραψε τη νίκη της με το τελικό 24-5.
Το 24-5 δε σηκώνει κριτική με την Εθνική ομάδα να επικεντρώνεται πλέον στον αγώνα με την Ιταλία (Δευτέρα 12/2 – 19:30) που θα δώσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά.
Οκτάλεπτα: 2-8, 0-4, 1-5, 2-7
Καζακστάν (Μαρίνα Πέρτσεβα): Κολεσνιτσένκο, Ποτσίνοκ, Γκλούκοβα, Κάπλουν 1, Ραχμάνοβα, Νοβίκοβα 1, Ρούντνεβα, Χριτάνκοβα, Μίρσινα 1, Τσόι 1, Μαρτινένκο, Ντρουζίνινα, Βορόντσοβα 1.
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 1, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Ξενάκη 3, Ασημάκη 3, Νίνου 4, Βασιλική Πλευρίτου 3, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Σταματοπούλου, Ελληνιάδη 2, Τριχά 2.