Ευρωπαϊκό πίστας: Ο απολογισμός της Εθνικής

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας στο Γκρέντσεν της Ελβετίας ολοκληρώθηκε για την Εθνική ομάδα που δεν κατάφερε να επαναλάβει εμφάνιση ανάλογη της περσινής.

Η φετινή διοργάνωση του ευρωπαϊκού, είναι σαφώς πιο δύσκολη από την περσινή στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας από την οποία απουσίαζαν οι παραδοσιακές δυνάμεις. Τότε η Εθνική, είχε κατακτήσει δύο μετάλλια το 2020 (χάλκινο στο ομαδικό ανδρών και στο κέιριν ανδρών).
Στο Γκρέντσεν της Ελβετίας, στο πιο πλήρες από πέρσι ευρωπαϊκό, τα πράγμα ήταν δύσκο. Αρχικά, η τριάδα του ομαδικού σπριντ ανδρών, Σωτήρης Μπρέτας, Γιάννης Καλογερόπουλος και Κωνσταντίνος Λιβανός κατάφερε να περάσει με τον 8ο χρόνο τον προκριματικό, αλλά στην δεύτερη φάση έπεσε πάνω στoυς παγκόσμιους πρωταθλητές Ολλανδούς και αποκλείστηκε με χρόνο 44.916 δευτερόλεπτα.
Οι Λιβανός και Μπρέτας πήραν την πρόκριση για την τελική φάση του σπριντ ανδρών, με τον δεύτερο να αποκλείεται από τον Ντάνιελ Ρότσνα (Πολωνία) στον πρώτο γύρο, αλλά τον Λιβανό να κερδίζει αρχικά τον Σάντορ Ζάλοτναϊ (Ουγγαρία) και να αποκλείεται παρότι τον κόντραρε στα ίσα, από ίσα τον πρωταθλητή Ευρώπης του 2017, Σεμπαστιάν Βιζιέρ.
Ο Δημήτρης Χριστάκος αρχικά συμμετείχε στον αγώνα αποκλεισμού (elimination race), αλλά έμεινε εκτός συνέχειας στον 4ο γύρο αποκλεισμού, καταλαμβάνοντας την 19η θέση, ενώ πήρε την 10η θέση στον προκριματικό του αγώνα των πόντων (points race), αλλά δεν τερμάτισε στον τελικό και κατετάχθη στην 14η θέση.
Στην 21η θέση ολοκλήρωσε την παρουσία του στο σκρατς (scratch) o Ζήσης Σούλιος, ενώ το ίδιο πλασάρισμα είχε και στο όμνιουμ.
Η ελληνική παρουσία ολοκληρώθηκε σήμερα. Αρχικά στο κέιριν όπου Κωνσταντίνος Λιβανός και Σωτήρης Μπρέτας δεν μπόρεσαν τόσο στον προκριματικό όσο και στην διαδικασία των ρεπεσάζ να πάρουν την πρόκριση.
Δεν τερμάτισαν τον τελικό του μάντισον οι, Ζήσης Σούλιος και Δημήτρης Χριστάκος. Το ελληνικό ντουέτο, όπως και ακόμα πέντε, απέτυχε να κρατηθεί στον ρυθμό του γκρουπ, με αποτέλεσμα να δεχτεί τέσσερις γύρους και να εγκαταλείψει.