Ο Εθνικός πήρε το ντέρμπι

Ο Εθνικός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι με τον ΑΝΟ Γλυφάδας στο Παπαστράτειο επικρατώντας 14-11 για την 1η αγωνιστικής της 2ης φάσης στην Α1 πόλο των γυναικών.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο με 9-5. Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Γλυφάδας κατάφερε να μειώσει (11-8), όμως η γηπεδούχος ομάδα πανηγύρισε τη νίκη με 14-11.
Οκτάλεπτα 4-1 , 5-4 , 2-3 , 3-3
ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λούδη, Λιαπάκη, Τζελέπη 2, Αποστολίδου, Μπίσμπα 1, Χατζηκυριακάκη 1, Λογοθέτη 1, Πέττα 1, ΜκΚι, Μπάξτερ 3, Νιαρχάκου 2, Κατσιμπρή, Μπενέκου 3, Τζούρκα
ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Τόνια Μωραΐτη): Αρχοντάκη, Καλαργυρού 1, Κολιτσοπούλου 1, Λούδη, Μαμόγλου 4, Κόλλια, Αντωνιάδη, Γρηγοροπούλου, Ακριτίδου 1, Φραγκιουδάκη 2, Κοντονή 1, Κοντογιάννη 1, Γαλιατσάτου, Γκίλλα, Καρύτσα

Σπουδαίο διπλό
Ο ΝΟ Ρεθύμνου κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα του Νηρέα Χαλανδρίου, με σκορ 10-9. Το σύνολο του Κώστα Φιτσανάκη ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, όπου προηγήθηκε με 3-1, όμως η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία, στο ημίχρονο (5-5). Στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο ΝΟ Ρεθύμνου έπαιρνε το προβάδισμα, όμως ο Νηρέας έβρισκε απάντηση και ισοφάριζε. Το τρίτο προσωπικό γκολ της Κολτσίδα, 2:40 πριν τη λήξη του αγώνα, έγραψε το τελικό 10-9 υπέρ των φιλοξενούμενων, που πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.
Οκτάλεπτα 1-3, 4-2, 1-1, 3-4
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ευτυχία Καραγιάννη): Στρατάκου, Κάσσαρη, Τριχά, Σαφέτη 1, Μαλλιαρού 3, Παπαναστασίου, Μπόβαλη, Φραγκιά, Ξανθοπούλου 3, Δούλη 1, Κουρέλη 1, Αγγελίδη, Τορνάρου, Ρουσσάκη, Λάζαρη
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Μαλιαρού, Καριπίδου Μ., Κυριακάκη, Φαρμάκη Μ. 2, Γαβαλά, Κολτσίδα 3, Στρατηδάκη, Φαρμάκη Ε. 5, Συριανόγλου, Σολανάκη, Καριπίδου Β., Καραγιάννη

Οι αναμετρήσεις ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός και ΝΕ Πατρών – ΝΟ Λάρισας θα διεξαχθούν στις 12 Ιανουαρίου 2019.