Ο Φιλιππίδης 5.65μ.

Ο Κώστας Φιλιππίδης σε έναν ακόμη αγώνα ήταν σταθερός και πέρασε τα 5.65μ. στο επί κοντώ στο μίτινγκ του Λοτζ.

του Τόλη Λελεκίδη

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την 3η θέση στο μίτινγκ της πόλης της Πολωνίας, ενώ είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5.75μ. Ο άλτης του Δημήτρη Κυτέα ξεκίνησε από τα 5.40μ. τον αγώνα, τα οποία πέρασε με την πρώτη του προσπάθεια και με την πρώτη υπερέβη τα 5.55μ., ενώ τα 5.65μ. τα πέρασε με τη δεύτερη προσπάθεια. Στην ίδια χώρα, λίγο πιο βόρεια στο Σόποτ είχε αναδειχθεί πέρσι παγκόσμιος πρωταθλητής. Φέτος στην Πολωνία έκανε έναν ακόμη αγώνα στα πλαίσια της προετοιμασίας του για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Πράγα. Όσον αφορά τους αγώνες του δεν σταματάει εδώ, αφού στις 25 του μήνα έχει κλείσει τη συμμετοχή του στο διεθνές μίτινγκ του Μάλμε στη Σουηδία.
Σε ό,τι αφορά το μίτινγκ του Λοτζ, νικητής ήταν ο Πολωνός Πιότρ Λίσεκ με 5.75μ., ο οποίος στη συνέχεια έβαλε τον πήχη στα 5.88μ. προσπαθώντας να σπάσει το δικό του ατομικό και εθνικό ρεκόρ, που πέτυχε πρόσφατα με 5.87μ., αλλά δεν τα κατάφερε. Δεύτερος ήταν ο Βραζιλιάνος Αουγκούστο Ντούτρα με 5.65μ., που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια.