Ο καλύτερος φετινός ΠΑΟΚ

Ο καλύτερος φετινός ΠΑΟΚ (με εξαίρεση το δ’ σετ) γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Τρεντίνο για την 2η αγωνιστική του γ’ ομίλου στο τσάμπιονς λιγκ μπροστά σε 3.500 θεατές που βρέθηκαν στο PAOK Sports Arena.

Για τον ΠΑΟΚ αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του (με το ίδιο σκορ μάλιστα), αλλά σίγουρα ήταν εντός προγράμματος, ωστόσο όλοι στους πρωταθλητές Ελλάδας θα μείνουν με την απορία για το τι θα γινόταν αν ο Γιάννης Παντακίδη δεν έχανε το… πέναλτι στο 18-15 του γ’ σετ.
Μπορεί μια φάση να διαμορφώσει ένα τελικό αποτέλεσμα; «Φίλε ο ΠΑΟΚ είχε το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο και αν γινόταν το 19-15 δύσκολα θα το γυρίζαμε το σετ», παραδέχθηκε ο Τίνε Ούρναουτ που έβλεπε το παιχνίδι από τα δημοσιογραφικά και δεν είχε άδικο.
Πριν φτάσουμε όμως μέχρι εκεί ο ΠΑΟΚ με έναν αντίπαλο τέτοιου επιπέδου ήταν πραγματικά καλός και θα μπορούσε να είχε διαφορετική τύχη, αν στο πρώτο σετ δεν βραχυκύκλωνε όταν προηγήθηκε με 16-10 (που έγινε άμεσα 16-15) και δεν πάθαινε και δεύτερο μπλακ άουτ στο 19-17 (που έγινε 19-23).
Κι ενώ οι ασπρόμαυροι επανήλθαν με εμφατικό τρόπο στο β’ σετ (το 13-11 έγινε 19-14) ακολούθησε το καθοριστικό γ’ σετ.
Ο ΠΑΟΚ έχοντας πλέον και το στοιχείο του μπλοκ στον αγώνα, βοήθειες από τον Πέτρογλου κι εκμεταλλευόμενος τα 8 χαμένα σερβίς των Ιταλών προηγήθηκε 18-15 κι ακολούθησε η μοιραία φάση. Η Τρεντίνο πήρε την αλλαγή, ο ΠΑΟΚ έκανε κακή υποδοχή (18-17) και παρόλο που έφτασε στο 19-17, ο Τζιανέλι πήγε στο σερβίς κι απλά στέλνοντας την μπάλα μέσα βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στο 19-23 και το 1-2 καθώς ο εκπληκτικός σε εκείνο το σημείο Τζούριτς είχε 4/4 επιθέσεις και 1 μπλοκ. Εδώ πάντως ο πάγκος του ΠΑΟΚ άργησε να αντιδράσει καθώς αν και είχε τάιμ άουτ επέλεξε να το πάρει στο 19-22.
Αυτή η εξέλιξη «σκότωσε» ψυχολογικά τον ΠΑΟΚ που στο 8-12 του δ’ σετ παρέδωσε πνεύμα (το σκορ πήγε 8-19), ωστόσο το χειροκρότημα του κόσμου στο φινάλε ήταν η καλύτερη αναγνώριση της προσπάθειας που έγινε

Τα σετ 22-25, 25-18, 21-25, 13-25
ΠΑΟΚ (Ζελιάσκοφ) Χιμένεζ 15 (14/23 επ., 1 άσο, 32% υπ. – 06% άριστες), Παντακίδης 6 (5/7 επ., 1 άσο), Κουρνέτας, Σεπέδα 16 (15/33, 1 άσο), Γκεοργκίεφ 5 (3/8, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 9 (8/22 επ., 1 μπλοκ, 19% υπ – 06% άριστες), Γκαράς -λ (50% υπ. – 06% άριστες) / Τερζής, Ντίνας, Καρασαββίδης, Εφραιμίδης.
Τρεντίνο (Στόιτσεφ) Αντόνοφ 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 64% υ. – 45% άριστες), Τζιανέλι 1 (1 μπλοκ), Λάντσα 14 (13/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 16% άριστες), Σόλε 13 (9/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντε Βόρντε 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ), Κολάτσι -λ (46% υπ. – 38% άριστες) / Νέλι, Μπρατόεφ, Ντέ Άντζελις, Ματσόνε 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ).