Ο Κατσάνοφ νίκησε για πρώτη φορά τον Τσιτσιπά!

Μετά από έξι σερί ήττες, ο Κάρεν Κατσάνοφ κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη με αντίπαλο τον Στέφανο Τσιτσιπά και να τον αφήσει εκτός συνέχειας από το μάστερς του Μαϊάμι.

Ο φορμαρισμένος Κατσάνοφ κόντρα στον προερχόμενο από τραυματισμό και ανέτοιμο (χωρίς αρκετούς αγώνες) Τσιτσιπά, είχε τις καλύτερες πιθανότητες από ποτέ να βάλει τέλος σε αυτό το μεγάλο αρνητικό σερί για έναν τενίστα του επιπέδου του Ρώσου.
Στο πρώτο σετ δόθηκε μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες που κρίθηκε στο τάιμπρεϊκ με τον Κατσάνοφ να επικρατεί τελικά με 7-4 και να παίρνει το σετ με 7-6 σε 54 λεπτά.
Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς προσπάθησε να απαντήσει έφτασε να προηγηεθεί 2-1 αλλά σήμερα το μπάκχαντ ήταν το αδύνατό του σημείο. Ο Κατσάνοφ έκανε το 3-2 και 4-2 για να το πάει στο 5-3 και κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο Ρώσος πήρε το δεύτερο σετ 6-4 και μαζί τον αγώνα με 2-0 και συνεχίζει στο Μαϊάμι, στέλνοντας τον Τσιτσιπάς στην προετοιμασία για τη χωμάτινη σεζόν.