Ο Κρις Φρουμ νικητής του 103ου Γύρου Γαλλίας

Τον δικό του μύθο στον Γύρο της Γαλλίας χτίζει ο Κρις Φρουμ ο οποίος μπαίνει σε ένα κλειστό κλαμπ με αθλητές που έχουν τρεις νίκες στον κορυφαίο ποδηλατικό αγώνα. Ο Αντρέι Γκράιπελ πέρασε πρώτος τη γραμμή του τερματισμού στο εικοστό πρώτο και τελευταίο ετάπ.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του στον Γύρο της Γαλλίας και τον τρίτο στην καριέρα του πανηγυρίζει από το βράδυ της Κυριακής ο Κρις Φρουμ. Ο 31χρονος Βρετανός έγινε ο πρώτος αθλητής μετά τον Μιγκέλ Ιντουραϊν που σημειώνει το back to back. Ο Ισπανός κατέκτησε την πρώτη νίκη στο Τουρ το 1991, την επανέλαβε την επόμενη χρονιά και ολοκλήρωσε το 1995 με πέντε συνεχόμενες νίκες. Ο Φρουμ δεν αντιμετώπισε δυσκολία καμία ημέρα από τις 21 που διήρκεσε η διοργάνωση. Ακόμα και όταν είχε την πτώση στο δέκατο ένατο ετάπ, η ομάδα του ήταν εκεί για να τον βοηθήσει και να τον οδηγήσει με ασφάλεια στον τερματισμό. Ο Φρουμ έδειξε από την πρώτη εβδομάδα ποιος θα ήταν το αφεντικό στον αγώνα όταν στο όγδοο ετάπ πήρε τη νίκη μετά από μία εκπληκτική επίθεση στην τελευταία κατηφόρα. Τρεις ημέρες αργότερα βρέθηκε στο ξεκόλλημα με τον Πίτερ Σάγκαν ρίχνοντας επιπλέον δευτερόλεπτα στους αντιπάλους του τα οποία έγιναν ακόμα περισσότερα με τις εμφανίσεις του στα δύο ατομικά χρονόμετρα (στο δεύτερο ήταν ο νικητής). «Η κίτρινη φανέλα ανήκει στους συναθλητές μου. Χωρίς αυτούς δε θα ήμουν εδώ», είπε από το βάθρο ο Φρουμ. «Αφιερώνω τη νίκη στη γυναίκα και τον γιο μου. Ο Γύρος επισκιάστηκε από τα γεγονότα στη Νίκαια και θα ήθελα για άλλη μια φορά να αποτίσω φόρο τιμής σε όσους έχασαν τη ζωή τους». Ο Φρουμ μετράει πλέον 44 ημέρες ντυμένος στα κίτρινα – στο ίδιο χρώμα με το οποίο ήταν σήμερα ντυμένος ο επτά μηνών γιος του. Ο Βρετανός κατέκτησε για πρώτη φορά τον Γύρο το 2013. Την ερχόμενη εβδομάδα θα τρέξει σε μονοήμερο αγώνα στο Λονδίνο και στη συνέχεια θα αναχωρήσει για το Ρίο όπου στοχεύει στην ατομική χρονομέτρηση. Το εικοστό πρώτο ετάπ του φετινού Γύρου είχε την παραδοσιακή γιορτινή ατμόσφαιρα. Ο Φρουμ χρησιμοποίησε έναν κατακίτρινο ποδήλατο, ενώ οι εμφανίσεις και τα ποδήλατα των συναθλητών του είχαν κίτρινες λεπτομέρειες. Στα πρώτα χιλιόμετρα του ετάπ ο 31χρονος μοιράστηκε μπουκάλια μπίρας με τους συναθλητές του αλλά τελικά στη συνέχεια ακολούθησε το έθιμο και ήπιε σαμπάνια. Η διαδρομή μήκους 113χλμ. από το Σαντιγί στο Παρίσι αφορούσε αποκλειστικά τους σπρίντερ. Νικητής αναδείχθηκε ο Αντρέι Γκράιπελ ο οποίος πανηγύρισε και με το παραπάνω όταν πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στα Ηλύσια Πεδία. Ο Γερμανός βρισκόταν πίσω από τη ρόδα του Αλεξάντερ Κρίστοφ αναγκάζοντάς τον να ξεκινήσει πρώτος το σπριντ. Ο Γκράιπελ βγήκε μπροστά περίπου 100μ. πριν το φινάλε. Ο Πίτερ Σάγκαν άνοιξε πολύ νωρίς το σπριντ και παρ’όλο που μπήκε δυναμικά στα τελευταία μέτρα, τερμάτισε δεύτερος. Πάντως ο Σλοβάκος κατέκτησε για πέμπτη συνεχόμενη φορά την πράσινη φανέλα, ενώ νικητής της κατάταξης των βουνών ήταν ο Ράφαλ Μάικα. Καλύτερος αναβάτης κάτω των 26 ετών αναδείχθηκε ο Άνταμ Γέιτς. Τη δεύτερη θέση στην τελική γενική κατάταξη κατέλαβε ο Ρομέν Μπαρντέ. Τρίτος ολοκλήρωσε ο Νάιρο Κιντάνα που σε τρεις συμμετοχές στον Γύρο της Γαλλίας έχει ανεβεί τρεις φορές στο βάθρο – οι δύο πρώτες πίσω από τον Φρουμ. Με τη φετινή κατάκτηση ο Φρουμ γίνεται ο τέταρτος ποδηλάτης που πανηγυρίζει την τρίτη του νίκη στον μεγαλύτερο αγώνα της ποδηλασίας.