Ο Κύργιος πήρε τον αέρα του Τσιτσιπά

Την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες σημείωσε ο Νικόλας Κύργιος επί του Στέφανου Τσιτσιπά πριν από λίγο στο τουρνουά του Χάλε σταματώντας τον 23χρονο Έλληνα μόλις στο 2ο γύρο.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε καλά τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ 7-5 σερβίροντας εκπληκτικά. Έχοντας έξι άσους και 17/18 κερδισμένους πόντους από το πρώτο σερβίς, ο Τσιτσιπάς πήρε το προβάδισμα που όμως δεν κατάφερε να διατηρήσει.
Ο Κύριος έπαιξε πολύ έξυπνα το δεύτερο σετ. Έκανε δύο μπρέικ, κράτησε το δικό του σερβίς και παρά τους οκτώ άσους του Τσιτσιπά δεν ίδρωσε ιδιαίτερα για να ισοφαρίσει παίρνοντας το σετ με 6-2.
Περίπου το ίδιο σενάριο παίχτηκε και στο τρίτο σετ. Ο Κύργιος κράτησε το σερβίς του, έκανε ένα μπρέικ στον Τσιτσιπά που δε σέρβιρε το ίδιο καλά και με 6-4 πήρε το σετ κλείνοντας τον αγώνα σε δύο ώρες και πέντε λεπτά στο 2-1.
Στα προημιτελικά ο Κύργιος θα αντιμετωπίσει τον Πάμπλο Καρένο Μπούστα και σε περίπτωση νίκης στον ημιτελικό θα περιμένει έναν εκ των Χούμπερτ Χούρκατζ και (μάλλον) Φέλιξ Ογκέρ Αλιασίμ.