ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Ο Ολυμπιακός πρωταθλητής Ελλάδας

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας ανδρών στην επιτραπέζια αντισφαίριση για την περίοδο 2021-2022.

Στον συγκλονιστικό τελικό της Α1 εθνικής κατηγορίας με τον Παναθηναϊκό στην ομοσπονδιακή αίθουσα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, επικράτησε με 3-1 σετ και ξαναπήρε τα σκήπτρα μετά το 2018. Στον αγώνα-διαφήμιση του αθλήματος, που απόλαυσαν περισσότεροι από 100 φίλαθλοι από κοντά και χιλιάδες από τους υπολογιστές πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες και κατέκτησε το 15o πρωτάθλημα ανδρών στην ιστορία του. Είχε παίκτη-κλειδί τον Γιάννη Σγουρόπουλο, που επικράτησε και στα δύο ατομικά παιχνίδια του και πήρε μία ακόμα νίκη από τον Κροάτη Τόμισλαβ Πουκάρ. Στην… τιτανομαχία των δύο κορυφαίων ελληνικών σωματείων, στο ματς με το υψηλότερο αγωνιστικό επίπεδο, που έχει εμφανιστεί ποτέ στην ελληνική Α1, ήταν πανάξιος αντίπαλος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος είχε ένα θετικό αποτέλεσμα από τον Κροάτη Αντρέι Γκάτσινα και τα έδωσε όλα για το πρώτο πρωτάθλημα ανδρών μετά από 47 χρόνια. Την 3η θέση κατέκτησε ο ΑΣ Πέρα Αθηνών, ο οποίος με συνολικά καλή εμφάνιση κατέβαλλε με 3-1 τον ΟΕΑ Ρεθύμνου, ο οποίος παρατάχθηκε χωρίς ξένους αθλητές στα πλέι οφ.