Ο Παναθηναϊκός βύθισε το «πειρατικό»

Ο Παναθηναϊκός έσπασε το αήττητο του Φοίνικα Σύρου κι επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να είναι πλέον μόνος πρώτος στην κορυφή (και η μοναδική ομάδα που έχει κάνει το 4Χ4) καθώς επικράτησε με 3-2 στο κλειστό της Κυψέλης σε ένα ματς που αν δει κανείς μόνο τα συγκεντρωτικά στατιστικά θα πιστέψει ότι κάποιο λάθος έχει γίνει στο τελικό σκορ.

Ο Φοίνικας έχει περισσότερους άσους (11 έναντι 3), περισσότερα μπλοκ (10 έναντι 4), καλύτερη επίθεση (42% έναντι 39%), αλλά παρόλα αυτά έχασε το ματς. Κι αυτό συνέβη γιατί στα δύο πρώτα σετ δεν είχε την… φλόγα που είχαν οι πράσινοι, οι οποίοι με σερβίς τακτικής κι εκμεταλλευόμενοι την όχι καλή μέρα του Πάριος πήραν τα σετ στην… κόντρα.
Κι αν το 13% στην επίθεση (3/20) από τον Φοίνικα στο β’ σετ προξένησε απορίες, τότε οι επιδόσεις του Παναθηναϊκού στα επόμενα δύο σετ είναι μάλλον αρνητικό ρεκόρ όλων των εποχών.
Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν επίσης 13% στο γ’ σετ (7/54), αλλά ήταν ακόμη χειρότεροι στο δ’ σετ όπου είχαν μόλις 5% με 2 τελειωμένες σε 44 προσπάθειες!
Την ίδια ώρα ο Ντόκιτς έδειχνε να βρίσκει ρυθμό, αλλά στο τάι μπρέικ ο Σέρβος κουράστηκε κι ο ΠΑΟ βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει το εις βάρος του 2-4 σε 5-4 και να φτάσει εύκολα στη νίκη.

Τα σετ 25-22, 25-22, 11-25, 08-25, 15-8
Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος) Μαρούλης 2 (2/2 επ.), Γκιμαράες 7 (5/17 επ., 2 άσοι, 48% υπ. – 35% άριστες), Γουίντσορ 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Σιμεόνοφ 9 (8/23 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 57% άριστες), Κανέλλος 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πολυχρονιάδης -λ (63% υπ. – 49% άριστες) / Μπούρας-λ, Ρούσσης, Μπέλος 2 (2/5 επ.), Σαμαντάς, Αγγελής 1 (1/1 επ.), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ.).
Φοίνικας Σύρου (Νίκολιτς) Χαραλαμπίδης 10 (7/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 7 (4/4 επ., 3 μπλοκ), Πάρις 4 (2/3 επ., 2 άσοι), Κάλντγουελ 8 (5/25 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ , 50% υπ. – 28% άριστες), Ντόκιτς 23 (16/40 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 4 (3/6 επ., 1 άσο, 75% υπ. – 75% άριστες), Ζήσης -λ (64% υπ. – 43% άριστες) / Ηλίας, Λάππας 4 (2/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 67% άριστες).