ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι με το Δούκα

Ο αήττητος ΠΑΟΚ έσπασε το αήττητο του Δούκα επικρατώντας στο κλειστό του Ευόσμου 28-21 για την 4η αγωνιστική της χάντμπολ πρεμιέρ και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα του, Κώστα Κοτανίδη, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε μια σχετικα εύκολη νίκη διαψευδοντας τα περί ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης.
Ο αγώνας είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και ο ΠΑΟΚ μόνο μετά το 10λεπτο κατάφερε 7-5. Στη συνέχεια ο Δικέφαλος έφτασε στο 11-9 ενώ πήρε για πρώτη φορά διαφορά τεσσάρων τερμάτων στο 28:25 (15-11).
Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το γηπεδούχο να προηγείται 16-12 έχοντας δημιουργήσει μομέντουμ νίκης.
Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να χτίζει από νωρίς μια διαφορά (18-14, 20-14), με τον Δικέφαλο να μετατρέπει το ντέρμπι σε… περίπατο. Προς το τέλος του αγώνα ο Δούκας προσπάθησε να μείνει κοντά (25-20), ωστόσο οι «ασπρόμαυροι» είχαν καθαρό μυαλό και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 28-21.
Τα πεντάλεπτα 2-1, 4-4, 7-5, 10-8, 12-11, 16-12 (ημχ.), 17-13, 19-14, 20-15, 21-16, 25-19, 28-21
ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης) Αραμπατζής 1, Παλάσκας 8, Γουργούμης, Τσίλης, Καραγκιοζόπουλος, Νικολαϊδης 2, Κοκώνης 5, Αποστόλου, Πετρίδης 6, Οικονόμου, Καλόμοιρος 3, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κυπραίος 1, Βεσελίνοβις 1, Κοτανίδης.
ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας) Μωραϊτης 4, Τόμπρος, Παπαπούλιος 3, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς 1, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 8.
Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 3/5-1/4