Ο στίβος ψήφισε Τεντόγλου – Ντρισμπιώτη

Στην ψηφοφορία που διεξήγαγε ο ΣΕΓΑΣ για την ανάδειξη του κορυφαίου Έλληνα αθλητή και κορυφαίας Ελληνίδας αθλήτριας, η οικογένρια του στίβου ψήφισε τον Μίλτο Τεντόγλου και την Αντογόνη Ντρισμπιώτη ως τους κορυφαίους της σεζόν του 2023.

Στην ψηφοφορία αυτή συμμετείχαν περίπου 35.000 φίλοι του στίβου και στην κατηγορία των ανδρών – γυναικών δεν γινόταν να μην αναδειχθούν νικητές οι Μίλτος Τεντόγλου και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη. Ο Τεντόγλου μέσα στο 2023 κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού και το χρυσό στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης. Από την άλλη η Ντρισμπιώτη κέρδισε το πρώτο της μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και ήταν το χάλκινο στα 35χλμ βάδην.
Στην ηλικιακή κατηγορία των Κ23, η Παναγιώτα Δόση ύστερα από μία εκπληκτική χρονιά, που περιελάμβανε το αργυρό μετάλλιο στο ύψος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23, τιμήθηκε από τις ψήφους του κοινού όπως και η σκυταλοδρομία 4Χ100μ των ανδρών Κ23, που ήταν 4η στην ίδια διοργάνωση. Η ομάδα αποτελείται από τους Βασίλη Μυριανθόπουλο, Γιάννη Καριοφύλλη, Γιάννη Γρανιτσιώτη και Νίκο Παναγιωτόπουλο, ενώ αναπληρωματικοί ήταν οι Θοδωρής Βροντινός και Βασίλης Παπαμαργαρίτης.
Στην Κ20 κορυφαία αθλήτρια ήταν η Βασιλική Καλλιμογιάννη, η οποία κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό Κ20 της Ιερουσαλήμ στο αγώνισμα των 3.000μ στιπλ και κορυφαίος αθλητής ο μηκίστας, Χρήστος Χήτας. Στην Κ18 το κοινό έδωσε την ψήφο του στον επικοντιστή Παύλο Κριαρά και την σφαιροβόλο και δισκοβόλο, Μαρία Ραφαηλίδου.