Ο Τάλεντ πήρε το μετάλλιο, η Θάνου;

Πριν από λίγες ώρες ολοκληρώθηκε η απονομή του χρυσού μεταλλίου των 50χλμ. βάδην από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2012 στον Τζάρεντ Τάλεντ με τους Αυστραλούς να κάνουν λόγο για απόδοση δικαιοσύνης. Με την Κατερίνα Θάνου όμως τί γίνεται;

του Θανάση Νικολάου
[email protected] follow me @ThanNikolaou

Κάτι λιγότερο από τέσσερα χρόνια έχουν περάσει από τότε που ο Σεργκέι Κιρντγιάπκιν τερμάτισε πρώτος στα 50χλμ. βάδην και πήρε το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας δεύτερο τον Αυστραλό Τζάρεντ Τάλεντ. Από τότε μεσολάβησαν πολλά, ο Ρώσος αποδείχθηκε ότι έκανε χρήση απαγορευμένων ουσιών και ο Τάλεντ ο οποίος είναι παγκοσμίως γνωστός για τη… γκρίνια του αλλά και για τα πικρόχολα σχόλια που αναρτά στα social media πήρε το μετάλλιο που ο ίδιος ζητούσε επίμονα από τη ΔΟΕ. Μάλισα φρόντισε να υποχρεώσει την Ολυμπιακή επιτροπή της Αυστραλίας να κάνει επίσημη απονομή στη Μελβούρνη στήνοντας βάθρο για να ανέβει τελικά στο πρώτο σκαλί και να πάρει το μετάλλιο που επέστρεψε ο Ρώσος στη ΔΟΕ χάνοντας το δικαστήριο στο CAS. O Tάλεντ δήλωσε πως νιώθει πολύ τυχερός που πήρε τελικά το μετάλλιο καθώς υπάρχουν αρκετοί αθλητές που δεν έχουν πάρει αυτό που τους ανήκει. Μία τέτοια περίπτωση είναι και η Κατερίνα Θάνου.
Ανεξάρτητα με το τι έχει συμβεί το 2004, υπάρχει κάποιοι κανόνες τους οποίους η ΔΟΕ εφαρμόζει αλά καρτ. Σύμφωνα με τον κανονισμό η αποδεδειγμένα καθαρή το 2000 Θάνου, πρέπει να πάρει το χρυσό μετάλλιο των 100μ. από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Σίδνεϊ το οποίο υποχρεώθηκε να επιστρέψει η Μάριον Τζόουνς μετά το σκάνδαλο Balco. To μετάλλιο αυτή τη στιγμή βρίσκεται σε κάποιο συρτάρι της ΔΟΕ στη Λωζάνη και στα στατιστικά υπάρχει το εξής παράδοξο. Επειδή η Τζόουνς έχασε το μετάλλιο, η Μάρλεν Ότι ζήτησε να πάρει το χάλκινο όπως προβλέπει ο κανονισμός και τελικά το πήρε. Η Τέινα Λόρενς αφού έδωσε το χάλκινο στην Ότι έπρεπε να πάρει το άργυρο και εδώ έμπεξαν τα πράγματα.
Η τότε ΔΟΕ λόγω των γεγονότων στην Αθήνα, δεν ήθελε με τίποτα να δώσει το χρυσό μετάλλιο στη Θάνου. Προτίμησε λοιπόν να αφήσει το αγώνισμα των 100μ. των γυναικών χωρίς νικήτρια και να έχει στη δεύτερη θέση τη Θάνου με 11.12 και τη Λόρενς με 11.18!
Ίσως η νυν ΔΟΕ με τον πιο προοδευτικό πρόεδρο αποφασίσει να βάλει τέλος σε αυτό το στατιστικό παράδοξο και η Θάνου να πάρει επιτέλους αυτό που της ανήκει.