Ο τίτλος πήγε στο Νο15

Τον πρώτο μεγάλο τίτλο της καριέρας της κέρδισε η Έλενα Βέσνινα, η οποία από το Νο15 κατέκτησε το Ίντιαν Γουέλς.

Στο ρωσικό εμφύλιο κόντρα στη Σβετλάνα Κουζνέτσοβα επικράτησε 2-1 (6-7, 7-5, 6-4) και το ξημέρωμα της Δευτέρας θα τη βρει στο Νο13 που θα είναι η καλύτερη θέση στην καριέρα της 30χρονης.
Η Βέσνινα κέρδισε πανάξια τον τίτλο καθώς στη φάση των 16 απέκλεισε το Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης, Αντζελίκ Κέρμπερ, ενώ στα προημιτελικά απέκλεισε την Βένους Γουίλιαμς σε έναν αγώνα θρίλερ. «Δεν μπορώ να το πιστέψω για να είμαι ειλικρινής, το ότι κέρδισα έναν τόσο μεγάλο τίτλο κόντρα στη Σβετλάνα. Όταν ήμουν πίσω 4-1 στο δεύτερο σετ έμοιαζε ότι βρισκόμουν πολύ μακρία από τον τίτλο (είχε χάσει το πρώτο σετ). Ρίσκαρα όμως και κέρδισα τις πιθανότητες μου» δήλωσε η Βέσνινα μετά τον τελικό.
Να σημειωθεί ότι αυτός ήταν ο 40ος τελικός για το Νο8 της παγκόσμιας κατάταξης, Κουζνέτσοβα.