Άαρχους 2019: Ο Τσέπτεγκεϊ πήρε το στέμμα από τον ανίκητο Κάμγουορορ

O Τζόσουα Τσέπτεγκεϊ είναι ο νέος βασιλιάς του ανωμάλου δρόμο, ο πιο σκληρός δρομέας του κόσμου, αποκαθηλώνοντας τον μέχρι σήμερα ανίκητο Τζέφρι Κάμγουρορ.

Ο δευτεραθλητής κόσμου στα 10.000μ. πριν από δύο χρόνια στο Λονδίνο, αλλά μόλις 30ος στο προηγούμενο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου που είχε γίνει στην Καμπάλα της πατρίδας του Ουγκάντα, ήταν ο μεγάλος νικητής σήμερα ολοκληρώνοντας τον αγώνα των 10.240μ. σε 31:40. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο συμπατριώτης του, Τζέικομπ Κιπλίμπ, παγκόσμιος πρωταθλητής το 2017 στην κατηγορία εφήβων όπου θα μπορούσε να αγωνιστεί και φέτος (είναι γεννημένος το 2000) ενώ τρίτος έμεινε ο Τζέφρι Κάμγουρορ με 31:55 που έδειξε ότι δεν ήταν έτοιμος για τόσο σκληρό στίβο… μάχης. Εκτός μεταλλίων έμειναν οι εξαιρετικοί δρομείς, Σέλεμον Μπαρέγκα (5ος με 32:16) και Ρόνεξ Κιπρούτο (6ος με 32:17).
Στο ομαδικό θριαμβεύτρια ήταν η Ουγκάντα που ολοκλήρωσε την ιστορίκη μέρα μετά το πρώτο χρυσό σε ατομικό με χρυσό και στο ομαδικό (είχε 1ο, 2ο, 7ο, 10ο και 12ο). Πραγματικά ιστορική μέρα για την Ουγκάντα που σπάει το δίπλολο Κένυα – Αιθιοπία.