ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

Όγδοη θέση η Εθνική στο ελεύθερο πρόγραμμα

Την όγδοη θέση κατέλαβε η Εθνική ομάδα καλλιτεχνικής κολύμβησης στο ελεύθερο πρόγραμμα του παγκόσμιου πρωταθλήματος των νεανίδων που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

Στον τελικό η Εθνική ομάδα έκανε αρκετά καλή εμφάνιση, βαθμολογήθηκε με 83.5000β. και κατέλαβε την 8η θέση ξεπερνώντας για λίγο τις ΗΠΑ σε σχέση με το τεχνικό, αλλά και τον πρωινό προκριματικό που ήταν 9η. Την ομάδα αποτελούσαν οι Άννα Μαρία Ταξοπούλου, Γεωργία Βασιλοπούλου, Όλγα Κουργιαντάκη, Νεφέλη Γκαγιάννη, Νικολέττα Παπαγεωργίου, Βιολέτα Ζουζούνη, Βασιλική Κοφίδη, Ιφιγένεια Δίπλα. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσία, το ασημένιο η Ουκρανία και το χάλκινο η Ιαπωνία.
Στο μεικτό ντουέτο και το τεχνικό πρόγραμμα, συμμετείχαν πέντε ομάδες με την ελληνική που αποτελείται από τους Νικολέττα Παπαγεωργίου και Βασίλη Γκορτσιλά κατέλαβε την τέταρτη θέση ξεπερνώντας το δίδυμο του Καζακστάν. Το ζευγάρι της Ελλάδας βαθμολογήθηκε με 74,3927β. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Αλίνα Μαντουλένκο – Μιχαήλ Βασίλεβ από τη Ρωσία, το ασημένιο οι Ζαγκ Γι Γιάο και Χάο Γιου Σι από την Κίνσ και το χάλκινο οι Κάνα Μινιαούτσι και Τζίμα Ιβασάκι από την Ιαπωνία.
Αύριο, τελευταία ημέρα των αγώνων, υπάρχει η συμμετοχή της Εθνικής ομάδας στο κόμπο, το πρωί στον προκριματικό και το βράδυ στον τελικό, αλλά και των Νικολέττας Παπαγεωργίου και Βασίλη Γκορτσιλά στον τελικό του ελεύθερου προγράμματος του μεικτού ντουέτου το απόγευμα.