Όγδοος στον τελικό ο Βαζαίος

Η πρώτη μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25αρα πισίνα στο Γουίντσορ του Κανάδα ολοκληρώθηκε με τον Ανδρέα Βαζαίο να κατακτά την όγδοη θέση στον τελικό των 200μ. μεικτής.

Κολυμπώντας στην πρώτη διαδρομή, ο αθλητής του ΑΝΟ Αργυρούπολης ολοκλήρσε τον αγώνα σε 1:55.80 για να καταλάβει την όγδοη θέση. Τα περάσματα του Έλληνα πρωταθλητή ήταν 24.56, 28.57, 34.01 και 28.66. Στο πρώτο 100αρι, γύρισε 4ος, έχασε όμως αρκετά στο πρόσθιο (πέρασε 7ος) και στη συνέχεια στο ελεύθερο.
Στον πρωινό προκριματικό όπου σημείωσε το πανελλήνιο ρεκόρ με 1:54.30 το οποίο τον ανέβασε και στη 10η θέση της παγκόσμιας κατάταξης για το 2016 από πλευράς επιδόσεων, τα περάσματα του ήταν 24.67, 27.86, 33.18 και 28.59.
Όπως και να έχει, μια παρουσία σε τελικό παγκουσμίου πρωταθλήματος κολύμβησης είναι τεράστια επιτυχια και σε αναλογία με τα άλλα αθλήμα (πλην στίβου) αντιστοιχεί σε κατάκτηση μεταλλίου.