Οι αντίπαλες της Αραούζου στο Ρίο

Με την ολοκλήρωση του προ-Ολυμπιακού τουρνουά ολοκληρώθηκε το παζλ των συμμετοχών στο open water στο Ρίο.

του Στέφανου Σουλιώτη

Την πρώτη θέση στον αγώνα που έγινε στο Σετούμπαλ κατέκτησε η Κινέζα Ζιν Ζιν με χρόνο 1:55:12.1. Η 20χρονη κέρδισε στο νήμα την ασημένια Ολυμπιονίκη του Πεκίνου, Κέρι Άν Πέινι, καθώς η Βρετανίδα ολοκλήρωσε την κούρσα σε 1:55:12.9. Τρίτη τερμάτισε η Σαμάνθα Αρεβάλο από το Εκουαδόρ (1:55:15.9). Την ακολούθησε η Τσέλσι Γκαμπέκα (1:55:34.3) από την Αυστραλία και η Ιαπωνέζα Γιούμι Κίντα (1:55:38.4). Η Κέλλυ Αρούζου έχει προκριθεί στο Ρίο από το περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα του Καζάν.