LIST

Οι κορυφαίοι της Ελλάδας

Το 2013 ήταν μια καλή χρονιά για τον ελληνικό αθλητισμό. Αθλητές, σταθερές αξίες όπως ο Σπύρος Γιαννιώτης μας διατήρησαν στην κορυφή του κόσμου στο άθλημα τους, αλλά και νέοι ανερχόμενοι (και ανερχόμενες) εμφανίστηκαν και έστειλαν το δικό τους μήνυμα ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο το 2016. Παρά την κρίση και τη δραματική μείωση της οικονομικής στήριξης από την Πολιτεία, ο ελληνικός αθλητισμός επιστρέφει δυνατός.

του Θανάση Νικολάου
follow me @ThanNikolaou

Σπύρος Γιαννιώτης και ΣΙΑ
Για τρίτη συνεχόμενη χρονιά αναδείχθηκε κορυφαίος Έλληνας αθλητής. Μόνο ο Πύρρος Δήμας και ο Κώστας Κεντέρης έχουν πετύχει κάτι ανάλογο. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξήχθει στη Βαρκελόνη το καλοκαίρι, ο Γιαννιώτης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα των 10χλμ. στην ανοιχτή θάλασσα. Με χρόνο 1:49.11.8 πέρασε στην ιστορία ως ο μεγαλύτερος σε ηλικία (33 ετών) κολυμβητής που χρίζεται παγκόσμιος πρωταθλητής στο open water.
Στη συνέχεια μαζί με τους Αντώνη Φωκαΐδη και Κέλλυ Αραούζου έκανε 54:03.3 στα 5χλμ. του ομαδικού, τερμάτισαν στη δεύτερη θέση πίσω απο τους Ράισερτ, Λουρζ, Χάρλε (Γερμανία) που έκαναν 52:54.9 και κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο. Η ομάδα του κόουτς Νίκου Γέμελου, έχει καταστεί παγκόσμια δύναμη στο Ολυμπιακό άθλημα του open water και όπως δείχνουν τα πράγματα, το Ολυμπιακό μετάλλιο στο Ρίο, δύσκολα θα τους ξεφύγει.

Εθνική υδατοσφαίρισης νεανίδων
Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση, το 2012 κατέκτησαν την κορυφή του κόσμου. Το 2013 ήταν η σειρά της Ευρώπης. Στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Κωνσταντινούπολης επικράτησαν επί της Ισπανίας 8-5 και πρόσθεσαν ακόμα ένα χρυσό μετάλλιο στο βιογραφικό τους. Από όλες τις ελληνικές Εθνικές ομάδες, αυτή της γυναικείας υδατοσφαίρισης δείχνει να έχει τις καλύτερες προοπτικές για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Άλλωστε είναι και η πιο πετυχημένη όλων των εποχών στα ομαδικά αθλήματα της χώρας μας.

Το back to back του Ολυμπιακού
Πέρσι ήταν μεγάλη έκπληξη η κατάκτηση της Ευρωλίγκας από τον Ολυμπιακό. Φέτος η έκπληξη ήταν ακόμα μεγαλύτερη, καθώς λίγοι πίστευαν στην επανάληψη του επιτεύγματος και μάλιστα με τόσο εύκολο τρόπο. Νίκη στον ημιτελικό επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 69-52 και 100-88 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έγινε ο πρώτος Έλληνας που κατέκτησε την Ευρωλίγκα και ο Βασίλης Σπανούλης με διαφορά ο κορυφαίος Ευρωπαίος καλαθοσφαιριστής. Το 2014, δεν αποκλείεται να γίνει και το three-pit.

Επιτραπέζιες ελπίδες
Το 2013, οι Έλληνες φίλαθλοι ανακάλυψαν το πινγκ πογνκ. Το αργυρό μετάλλιο από τους Γκιώνη, Κρεάνγκα, Παπαγεωργίου και Ρηνιώτη με αντίπαλο την πανίσχυρη Γερμανία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Αυστρίας είναι η μεγαλύτερη ελληνική επιτυχία στο άθλημα. Μάλιστα στον τελικό, ζορίσαμε αρκετά τους Γερμανούς χάνοντας τελικά 3-1. Εκτός όμως από την Εθνική, ο Παναγιώτης Γκιώνης κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο και στο ατομικό του ευρωπαϊκού. Η επιτραπέζια αντισφαίριση βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο.

Πρόκριση στο μουντιάλ
Με σταθερή παρουσία σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις των τελευταίων ετών, η Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου με τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο, απέκλεισε τη Ροτμανία στα μπαράζ (3-1 και 1-1) και θα ταξιδέψει το καλοκαίρι στη Βραζιλία. Μεγάλη επιτυχία η πρόκριση, έστω και αν δεν ήρθε με τον απευθείες τρόπο από τον πιο εύκολο όμιλο των προκριματικων της ευρωπαϊκής ζώνης.

Βύρων Κοκκαλάνης, ο διάδοχος του Νίκου Κακλαμανάκη
Ένας από τους λιγότερο προβεβλημένους Έλληνες αθλητές, πέτυχε σε ατομικό επίπεδο μερικές από τις μεγαλύτερες επιτυχίες της χρονιάς. Ο 28χρονος πρωταθλητής της ιστιοσανίδας, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία RS:X στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που έγινε στη Γαλλία και το χάλκινο μετάλλιο στην ίδια κλάση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Βραζιλία. Πολύ μεγάλες επιτυχίες για έναν αθλητή με απειροελάχιστη βοήθεια από την Πολιτεία και με τον προπονητή του να… ψαρεύει για να βγάλει τα προς το ζειν.

Κατερίνα Νικολαΐδου, η χρυσή ελπίδα
Η 21χρονη πρωταθλήτρια του σκιφ των ελαφρών βαρών στην κωπηλασία, ήταν από τις τυχερές της χρονιάς καθώς οι αθλητικοί συντάκτες της αναγνώρισαν τις επιτυχίες και την επιβράβευσαν με τον τίτλο της κορυφαίας αθλήτρια της χρονιάς. Δε γινόταν και διαφορετικά. Αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα γυναικών στην Κορέα, χρυσά μετάλλια στο ευρωπαϊκό γυναικών στη Σεβίλλη, στο παγκόσμιο νέων γυναικών στο Λιντς της Αυστρίας και στους Μεσογειακούς αγώνες. Τί άλλο να κάνει; Να πάρει μετάλλιο και στους Ολυμπιακούς του 2016 στο Ρίο. Χρυσή ελπίδα.

Χρυσά κουπιά
Λευτέρης και Γιώργο Κόνσολας, Παναγιώτης Μαγδάνης και Σπύρος Γιάνναρος. Χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Καντζού στη Νότια Κορέα, στην κατηγορία του τετραπλού σκιφ ελαφρών βαρών. Ίσως οι πιο αδικημένοι αθλητές από τους Έλληνες αθλητικούς συντάκτες. Συνέχιζουν την παράδοση που έχει η χώρα μας στην κωπηλασία και θεωρούνται μεταξύ αυτών που μπορούν να διεκδικήσουν θέση σε τελικό στους Αγώνες του Ρίο και γιατί όχι και μετάλλιο. Από τους μεγάλους αδικημένους της χρονιάς (από τους αθλητικούς συντάκτες) ο προπονητής της Εθνικής κωπηλασίας, ο Ναπολιτάνος Τζιάνι Ποστιλιόνε.

Η παράδοση της ιστιοπλοΐας
Δώσε στον Έλληνα θάλασσα και θα σου φέρει διακρίσεις. Αυτό ακριβώς ισχύει στην ιστιοπλοΐα. Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής στην κατηγορία των 470 έφεραν στην Ελλάδα το χάλκινο μετάλλιο από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γαλλίας και το ασημένιο από το παγκόσμιο κύπελλο της Ισπανίας. Σταθερή αξία στα tornado οι Ιορδάνης Πασχαλίδης και Κώστας Τριγκωνης, παρέμειναν στην κορυφή του κόσμου και για το 2013. Χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο της Ισπανίας και αργυρό στο ευρωπαϊκό της Αυστρίας. Υποθήκη για το 2016.