Οι κορυφαίοι της χρονιάς στην Ευρώπη

Τους υποψήφιους κορυφαίους για το 2015 ανακοίνωσε η ευρωπαϊκή ομοσπονδία στίβου και από τη λίστα απουσιάζει η νικήτρια του ντάιαμοντ λιγκ Νικόλ Κυριακοπούλου.

του Σούλη Μέζου

Δέκα άντρες και ισάριθμες γυναίκες είναι οι υποψήφιοι για τα βραβεία των κορυφαίων αθλητών και των ανερχόμενων ταλέντων. Πέρσι, ο Ρενό Λαβιλενί και η Ντάφνε Σχίπερς ήταν οι νικητές, ενώ η Μαρίγια Κούσινα ήταν το ταλέντο για το 2014. Φέτος και οι τρεις τους είναι και πάλι υποψήφιοι στην κατηγορία των μεγάλων, μαζί με τους Μο Φάρα, Γκρεγκ Ράδερφορντ, Σεργκέι Σουμπένκοφ, Μιγκέλ Άνχελ Λόπεθ, Ματέι Τοτο, Πάβελ Φάιντεκ και Πιοτρ Μαλακόφσκι, όσον αφορά στους άνδρες, στην κατηγορία των οποίων υπάρχουν και υποψήφιοι που δεν κατέκτησαν χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο του Πεκίνου, όπως ο Αμέλ Τούκα και ο Τζίμι Βικό.
Στις γυναίκες υποψήφιες είναι οι Ανίτα Βλόνταρτσικ, Κριστίνα Σβάνιτς, Τζέσικα Ενίς Χιλ, Καταρίνα Μόλιτορ, Μαρίνα Αρζαμάσοβα και Ζουζάνα Χέινοβα. Επίσης στη λίστα είναι και οι Σάντρα Πέρκοβιτς και Σιφάν Χασάν οι οποίες δεν κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα.