ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Οι κυπελλούχοι Ελλάδας σε σπάθη και ξίφος ασκήσεων

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το κύπελλο Ελλάδος στη σπάθη και στο ξίφος ασκήσεως νέων ανδρών και γυναικών. Κυπελλούxοι Ελλάδος στέφθηκαν οι Βαγγέλης Μπούκας, Δώρα Γκουντούρα, Βασίλης Στάντσιος και Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου.

Στη σπάθη ανδρών ο Βαγγέλης Μπούκας της Αθηναϊκής Λέσχης επικράτησε στον τελικό επί του Δημήτρη Καφαταρίδη (Κωστέας Γείτονας) με 15-10 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Μάριος Γιακουμάτος (Γ.Ε Ηρακλείου), Νίκος Φραγκοζίδης (ΑΕΚ).
Στις γυναίκες η Δώρα Γκουντούρα (ΑΕΚ) στον αγώνα για το χρυσό μετάλλιο νίκησε με 15-7 την Δέσποινα Γεωργιάδου (Παναθηναϊκός). Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Μαρίνα Παΐζη (Αθηναϊκή Λέσχη), Μαρία Χούρι (ΑΕΚ).
Ο Βασίλης Στάντιος (ΑΟΟ) κέρδισε στον τελικό τον Δημήτρη Φατούρο (ΠΓΣ) με 15-7 και κατέκτησε το κύπελλο στο ξίφος ασκήσεως νέων ανδρών. Τρίτοι ήρθαν οι Ραφαήλ Σούλιος (ΑΟΞΑ) και Δημήτρης Παναγόπουλος (ΠΓΣ).
Στην κατηγορία των νέων γυναικών η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου (ΑΟΞΑ) νίκησε την συμπαίκτριά της Μαρία Χαλδαίου με 15-8. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν οι Αντωνία Απιδοπούλου (ΟΞΙΦ), Ευαγγελία Χαΐτογλου (ΑΟΞΑ).