ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Οι θέσεις των Ελλήνων στο ευρωπαϊκό

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα άρσης βαρών στη Σόφια ολοκληρώθηκε με την ελληνική αποστολή να επιστρέφει δίχως διάκριση.

Στην τελευταία ημέρα των αγώνων, ο Γιάννης Αθανασίου στην πρώτη του εμφάνιση στη διοργάνωση, κατετάγη στην 10η θέση με 370 κιλά στο σύνολο.
Ο πρωταθλητής του συλλόγου «Ευ Αγωνίζεσθαι» ήταν 11ος στο αρασέ με 166 κιλά και 9ος στο επολέ ζετέ σηκώνοντας 204 κιλά.
Την καλύτερη εμφάνιση για την Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πραγματοποίησε η Σοφία Γεωργοπούλου που ήταν έκτη στην κατηγορία των 55 κιλών.
Η 15χρονη Μαρία Στρατουδάκη, στην πρώτη της εμφάνιση σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών και γυναικών πήρε την 9η θέση στα 49 κιλά, όπως και ο Θοδωρής Ιακωβίδης στα 89 κιλά που αν δεν είχε πρόβλημα τραυματισμού θα είχε ανέβει πιο ψηλά.
Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στον 18χρονο Κωνσταντίνο Λαμπρίδη που πέτυχε πέντε πανελλήνια ρεκόρ και απέδειξε ότι το μέλλον του ανήκει.