Όλο και πιο κοντά στο Ρίο

Από μετάλλιο σε μετάλλιο πηγαίνει ο Χρήστος Βολικάκης, προσθέτοντας πολύτιμους βαθμούς στην υπόθεση πρόκριση των Ολυμπιακών Αγώνων. Αυτή τη φορα ο Έλληνας ποδηλάτης, ήταν ο νικητής στο γκραν πρι του σπριντ «Ερνστ Μπρέτσερ» της Ελβετίας.

Ο Χρήστος Βολικάκης αγωνίστηκε στο αγώνισμα του σπριντ, πέτυχε τον καλύτερο χρόνο στους προκριματικούς αγώνες με 10:240 και κατέρριψε και το επίσημο ρεκόρ της πίστας. Ένας χρόνος αρκετά χαμηλός για 333μ. τσιμεντένιας πίστας.
Στη συνέχεια προκρίθηκε στην 8άδα, πέρασε άνετα στους ημιτελικούς όπου κέρδισε με 2-0 τον Ιταλό αντίπαλό του και στον τελικό αγωνίστηκε με τον χάλκινο παγκόσμιο πρωταθλητή του 2015, τον Γάλλο Κεντέν Λαφάργκ.
Ο Βολικάκης βρέθηκε σε σπουδαία ημέρα, κάτι που έδειξε και με το ρεκόρ της πίστας και κέρδισε στον τελικό του σπριντ τον Γάλλο με 2-0, κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο.
Με αυτήν του την επιτυχία κατάφερε να μαζέψει και νέους πολύτιμους βαθμούς για πρόκριση στα παγκόσμια κύπελλα και κατ’ επέκταση και για τους Ολυμπιακούς του Ρίο, αυτή τη φορά, πέρα από το αγώνισμα του κέιριν, και στο αγώνισμα του σπριντ.
Στο αγωνιστικό καλεντάρι του Βολικάκη ακολουθεί στις 14-16 Αυγούστου το «Revolution Cup» στο Ντέρμπι της Βρετανίας.