ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ολοκλήρωσε το γύρο της Τουρκίας ο Μπούγλας

Ο Έλληνας ποδηλάτης πρόσθεσε άλλον ένα μεγάλο γύρο στο ποδηλατικό βιογραφικό του, αυτό του 8ήμερου γύρου της γείτονος χώρας.

Ο Γιώργος Μπούγλας αγωνίζεται με την ομάδα της Salcano Sakarya και μετά τον τετραήμερο γύροο στο Ικόνιο στις αρχές Απριλίου πήρε μέρος στο προεδρικό γύρο της Τουρκίας, οποίος ξεκίνησε στις 11 του μήνα στο Ικόνιο και ολοκληρώθηκε σήμερα στο Κουσάντασι. Ο Έλληνας ποδηλάτης κατέκτησε την 23η, 35η, 25η, 19η, 125η, 26η, 95η και 108η θέση στα 8 ετάπ και στη γενική κατάταξη τερμάτισε στην 115η θέση μεταξύ των 139 συμμετεχόντων. Η ομάδα του ολοκλήρωσε στην 16η θέση της κατάταξης ομάδων από τις συνολικά 23. O Χοσέ Μανουέλ Ντίαθ της DELKO ήταν ο νικητής στη γενική κατάταξη, ο Γιάσπερ Φίλιπσεν ήταν ο νικητής της κατάταξης πόντων και ο συναθλητής του Μπούγλα, Ουκρανός Βιτάλι Μπουτς κατέκτησε την φανέλα στην κατάταξη βουνού.