ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ολοκληρώθηκαν τα πρώτα πανελλήνια Ε/Ν σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη

Η ελληνική ομοσπονδία ξιφασκίας επέστρεψε στην αγωνιστική δράση με δύο από τα πανελλήνια πρωταθλήματα της κατηγορίας εφήβων-νεανίδων στο ξίφος μονομαχίας και τη σπάθη.

Ακολουθεί το δελτίο τύπου της ομοσπονδίας: Με απόλυτο σεβασμό στο Υγειονομικό Πρωτόκολλο της ΓΓΑ, ολοκληρώθηκαν οι Αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων- Νεανίδων στο Ξίφος Μονομαχίας και στην Σπάθη στα Ατομικά και στα Ομαδικά. Συνολικά 130 αθλήτριες και αθλητές και 27 ομάδες αγωνίστηκαν στις πίστες του ΟΑΚΑ και στο Κλειστο Γυμναστήριο «Γιάννης Δημητριάδης» – Αθλητικό και Πολιτιστικό Πάρκο Νέας Μάκρης. Το επόμενο σαββατοκύριακο θα ακολουθήσει το αντίστοιχο πρωτάθλημα για το ξίφος ασκήσεως, μεταξύ 4 και 6 Ιουνίου. Ακολουθούν τα αναλυτικά αποτελέσματα:

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ε/Ν – Ξίφος μονομαχίας

Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία των εφήβων στο ξίφος μονομαχίας είναι ο Παναγιώτης Θεοδωρόπουλος από τον Σύλλογο Α.Ο. Αρίστων Παιανίας. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ευάγγελος Ρασπόπτσης (ΟΞΙΦ) καιτην Τρίτη οι Κωνσταντίνος Καραμπάσης (Α.Ο. Αρίστων Παιανίας) και Γεώργιος Αλέστας (Ίριδα).

Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην κατηγορία των Νεανίδων στο Ξίφος Μονομαχίας η Αργυρένια Μουρίκη από τον Οδυσσέα Χαλανδρίου. Την δεύτερη θέση κατέλαβε η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου (Α.Ο. Αρίστων Παιανίας). Ο αγώνας του τελικού έληξε 15-10 Την Τρίτη θέση κατέλαβαν οι αθλήτριες του ΟΞΙΦ Κωνσταντίνα Καραντζά και Αφροδίτη Τερενίδου.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων στο Ξίφος Μονομαχίας στα ομαδικά κέρδισε ο σύλλογος Α.Λ. Μεσσαράς με τους Αθλητές: Μανώλη Αυγουστάκη, Γιάννη Γρηγοριάδη, Μηχάλη Σύρμο, και Νίκο Χατςηγεωργίου. Προπονητές τους ο Δημήτρης Φουστανάκης και η Φανή Ξαγοραράκη. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο ΟΞΙΦ με τους Αθλητες Στέλιο Κατσινό, Βαγγέλη Ρασπότση, Αϊβαλιώτη Άγγελο και τον Μαυρομάτη Αχιλλέα. Προπονητής τους ο Νίκος Τσώκας! Την Τρίτη θέση κατέλαβε ο Α.Ο. Αρίστων Παιανίας με τους αθλητές Φίλιππο Μωραϊτη, Παναγιώτη Θεοδωρόπουλο, Λουκά Λαφαζάνη και Καραμπάση Κωνσταντίνο. Προπονητές τους ο Γιώργος Πασσάς και η Μαριαλένα Τσούκα.

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων στο ξίφος Μονομαχίας 2021 στα ομαδικά κέρδισε ο Σύλλογος Οδυσσέας Χαλανδρίου. Με τις Αθλήτριες: Βασιλική Βουτσινά, Χριστίνα Αλεξάνδρα Μπορονκάι, Ιωάννα Λόλη Καραούσογλου και Αργυρένια Μουρίκη!! Προπονητής τους ο Φοίβος Γαργουλάκης! Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο ΟΞΙΦ τις Αθλήτριες Ραφαέλα Ειρήνη Ελευθεράκη, Κωνσταντίνα Καραντζά, Φωτεινή Μπίνα και η Αφροδίτη Ταρενίδου! Προπονητής τους ο Νίκος Τσώκας! Την Τρίτη θέση κατέλαβε ο Α.Ο. ΑΡΙΣΤΩΝ ΠΑΙΑΝΙΑΣ με τις Αθλήτριες Δήμητρα Μαλίσοβα, Δανάη Γιαννάκη, Ελένη Τσαλαμανίου και η Ανδριάνα Θεοδωροπούλου. Προπονητές τους ο Γιώργος Πασσάς και η Μαριαλένα Τσούκα!

Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ε/Ν – Σπάθη

Πρωταθλητής Ελλάδος στην κατηγορία των εφήβων στη σπάθη αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μαρτίνος από τον Α.Ο. Απόλλωνα Βριλισσίων. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Ρωμανός Ιωάννης (Α.Ο.Ασπίδα)! Ο αγώνας του τελικού έληξε 15-13!Την Τρίτη οι Χατζηχρήστος Βασίλης – Έρικ (ΑΣΕ Κωστέα Γείτονα) και Μανεσιώτης Παναγιωτης (Ιλυσιακός ΑΟ).

Πρωταθλήτρια Ελλάδος στην κατηγορία των νεανίδων στη σπάθη αναδείχθηκε η Μαρία Ελένη Γαζεπίδη από τον Ολυμπιακό. Την δεύτερη θέση κατέλαβε η Αντωνία Αργυρώ Παπαθεοδώρου (ΑΣΕ Κωστέα Γείτονα)! Ο αγώνας του τελικού έληξε 15-12 Την Τρίτη οι Βασιλική Θεοδώση (ΑΕΚ) και Ελευθερία Ηλιάννα (Α.Ο. Απόλλων Βριλισσίων)!

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων στη Σπάθη στα ομαδικά κέρδισε σήμερα ο Σύλλογος Α.Σ.Εκ. Κωστέα Γείτονα! Με τους Αθλητές: Βασιλης Ερικ Χατζηχρήστος, Θανάσης Ευτυχιάδης, Βασίλης Πρεδάρης και ο Παραγιώτης Κόκκος!! Προπονητής τους ο Νίκος Ψύχας!Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΒΡΙΛΙΣΙΩΝ με τους Αθλητες Δημήτρη Μαρτίνο, Χρήστο Μεταλλινό, Νίκο Αγγελο Περγαμάλης και τον Άγγελο Διονύση Δεμπόνο! Προπονητής τους ο Γιάννης Νοταράς! Την Τρίτη θέση κατέλαβε ο ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. με τους αθλητές οι Παναγιωτη Μανεσιώτη, Γιάννη Μικρο, Αλέξανδρο Μαργαρίτη και τον Παναγιώτη Τσαρούχα. Προπονητής τους ο Παναγιώτης Τζινιόλης!

Το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων στη Σπάθη 2021 στα ομαδικά ά κέρδισε ο Α.Ο. Απόλλωνας Βριλησσίων με τις Αθλήτριες: Ελευθερία Ηλιάννα Τριανταφύλλη, Χριστίνα Αποστολοπούλου, Ίρις Φωτεινή Καρακώστα και η Κατερίνα Μαρία Χατζηκοκκίνου!! Προπονητής τους ο Γιάννης Νοταράς. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Α.Σ.Εκ. Κωστέα Γείτονα τις Αθλήτριες Αντωνία Αργυρώ Παπαθεοδώρου, Άννα Ιωσηφίνα Παπαδά, Κωνσταντίνα Κεφαλά και η Αλεξάνδρα Παπαπετροπούλου Προπονητής τους ο Νίκος Ψύχας! Την τρίτη θέση κατέλαβε ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ με τις Αθλήτριες Μαρία Ελένη Γαζεπίδη, Χριστίνα Χουζουρη, Αργυρώ Τσοκαροπούλου και η Ελένη Φαναριώτη. Προπονητής τους ο Γιώργος Τσουρούτας.