ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ολοκληρώθηκε το κύπελλο Ελλάδας στη Φλώρινα

Το σαββατοκύριακο που μας πέρασε (7-8/9) πραγματοποιήθηκε στην ακριτική πόλη ο αγώνας του κυπέλλου Ελλάδος τοξοβολίας ανοιχτού χώρου.

του Παναγιώτη Βότση

Στη διοργάνωση πήραν μέρος 64 αθλητές και αθλήτριες από 22 διαφορετικούς συλλόγους, στο αγώνισμα του Ολυμπιακού τόξου (recurve). Πέρα από τη μεγάλη κατηγορία, αυτή των ανδρών/γυναικών, διεξήχθησαν αγώνες και για τις μικρότερες ηλικιακές κατηγορίες, αυτές των νέων ανδρών/νέων γυναικών αλλά και των εφήβων/νεανίδων.

Ο αγώνας διοργανώθηκε από την Ελληνική Ομοσπονδία Τοξοβολίας (ΕΟΤ) και τη σκοπευτική αθλητική λέσχη Φλώρινας (ΣΑΛΦ), ενώ τελέστηκαν υπό την αιγίδα και της Περιφερειακής Ενότητας και του δήμου Φλώρινας.

Στους άνδρες νικητής αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ξιαρχογιαννόπουλος του ΓΑΣ Χολαργού ενώ στο βάθρο τον ακολούθησαν ο Αλέξανδρος Καραγεωργίου του ΣΚΟΑΑΠΘ και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντόπουλος του συλλόγου Τετραπτερύλλις. Στις γυναίκες η Μαρία Αγραγγέλου κέρδισε στον τελικό τη συναθλήτρια της Δωροθέα Ποιμενίδου, ενώ άλλη μία αθλήτρια του ίδιου συλλόγου, η έμπειρη Ευαγγελία Ψαρρά, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Στις νέες γυναίκες επικράτησε η Σοφία Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη, στους εφήβους ο Αντώνης Χριστόπουλος και στις νεάνιδες η Μαρία Νασούλα. Στον ομαδικό αγώνα ο νικητής δεν ήταν άλλος από τον ΣΚΟΑΑΠΘ που συμμετείχε με την Ψαρρά και τον Καραγεωργίου.