ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Ολοκλήρωσαν στη δεύτερη φάση οι Έλληνες στο Κάιρο

Σήμερα αγωνίστηκαν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ξιφασκίας τρεις Έλληνες παίδες και μία κορασίδα στο ξίφος ασκήσεως και κατάφεραν να προκριθούν στο κυρίως ταμπλό όμως να αποκλειστούν.

Στην κατηγορία των παίδων ο Αρτέμιος Τζοβάνης ηττήθηκε από τον Σέρβο Ντουσάν Ζέλκοβιτς με 15-7 και ο Δημήτρης Σαχινίδης αντιμετώπισε τον Ολλανδό Σουαίλ Ναγουάρ από τον οποίο έχασε με σκορ 15-8. Ο Γιώργος Μπάλος μπόρεσε να κερδίσει τον Άρτεμ Στρούσλιακ με 15-13 αλλά αποκλείστηκε από τον Τσέις Έμερ με 15-4. Μετά το τέλος του αγώνα ο Τζοβάνη βρέθηκε στην 33η θέση της γενικής κατάταξης, ο Σαχινίδης στην 48η και ο Μπάλος στην 30η.

Στις κορασίδες, η Σταυρούλα Μυρσίνη Γαρυφάλλου προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό και κέρδισε στον πρώτο γύρο τη Λίλια Μπεντσέκορ με 15-13. Στη φάση των «34» όμως αποκλείστηκε από την ξιφομάχο Μαρία Κογιοκάρι η οποία επικράτησε με 15-12. Στο σύνολο η νεαρή Ελληνίδα ξιφομάχος κατέκτησε την 24η θέση.