Ολυμπιακός-Μπούρσα 2-3: Απίστευτο ματς μικρό προβάδισμα για Μπούρσα

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ και με 10-15 στο δ’ σετ, αλλά έβγαλε ψυχή και χαρακτήρα όταν απέβαλλε το άγχος και έχασε τελικά με 2-3 (13-15 το τάι μπρέικ) δείχνοντας όμως ξεκάθαρα ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή στον δεύτερο τελικό την ερχόμενη Τετάρτη στην Προύσα!

Η εκκίνηση του αγώνα ήταν ιδανική για τις ερυθρόλευκες καθώς το 2-2 έγινε 6-2 με τα λάθη της Μπούρσα και 9-3 με πίεση από το σερβίς του Ολυμπιακού. Ωστόσο το 10-5 έγινε 10-7 με τις πρώτες αρρυθμίες στην υποδοχή που συνεχίστηκαν με την Μπούρσα να μειώνει σε 11-10 και το 12-10 έγινε 12-14 με σερβίς της Λέις! Ο Ολυμπιακός έμοιαζε βραχυκυκλωμένος, τα τάιμ άουτ του Κοβάτσεβιτς δεν έδωσε λύσεις κι οι Τουρκάλες με ένα επιμέρους σκορ 8-22 (από το 9-3) προηγήθηκαν με 0-1.
Το β’ σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με τον Ολυμπιακό να παίζει χωρίς υποδοχή και να μην πιέζει αντιστοίχως την υποδοχή της Μπούρσα με το σκορ να ξεφεύγει (2-5, 4-8, 8-15). Κάπου εκεί το μομέντουμ άλλαξε, ο Ολυμπιακός πήρε τους πρώτους του άσους (10-15, 12-16, 13-16) κι από το 17-20 ανέλαβε δράση η Νίεμερ με την Αμερικανίδα να μειώνει σε 19-21 και με δύο άσους να φέρνει το σετ στην ισοπαλία (21-21) για να έρθει η κρίσιμη φάση στο 22-22. Ο Ολυμπιακός χάλασε την υποδοχή της Μπούρσα, όμως Χίπε και Πολ δεν τελείωσαν τις κόντρα μπάλες, η Μπούρσα έφτασε στο 22-24 με απίστευτο πλασέ της Γιλντιρίμ (από το 4 στο 4) και πήρε το σετ με 23-25 χάρις στην επίθεση της Ντιμίτροβα..
Η αντίδραση που έβγαλε ο Ολυμπιακός στο σετ, παρά την απώλεια του αποδείχθηκε καθοριστική, αφού τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς σαν να έδιωξαν από πάνω τους το όποιο άγχος και κυνηγώντας πλέον μια επική ανατροπή έκαναν απίθανα πράγματα.
Το γ’ σετ ξεκίνησε με το σκορ στο 7-1 και την Μπούρσα να χάνει στο 13-6 την Αβτζί (πρώτη εκτίμηση κάνει λόγο για ρήξη μηνίσκου) και στο 15-6 η Νίεμερ να κάνει πάρτι στέλνοτας το σκορ στο 24-6 για να κλείσει το σετ στο 25-7!
Αυτή η εύκολη επικράτησε έφερε την αντίδραση της Μπούρσα που εκμεταλλεύτηκε πάλι την κακή υποδοχή του Ολυμπιακού για το 10-15, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο νόμισμα… Από τα σερβίς της Γιώτα το σκορ έγινε 14-15, το 14-16 έγινε 17-16 και το 17-17 έγινε 25-18 με την Μπούρσα να χάνει τα αυγά και τα πασχάλια…
Στο 5ο σετ και πάλι η Μπούρσα ξεκίνησε καλύτερα φτάνοντας στο 3-5 με μπλοκ στην Πόλ από την Αλμπαϊράκ και με νέο μπλοκ της ίδιας το σκορ πήγε στο 5-8 για να ακολουθήσει ένα λάθος των διαιτητών που έδωσαν διπλή μπαλιά στην Χριστοδούλου…
Ο Κοβάτσεβιτς πήρε τάιμ άουτ, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 7-9 όμως στο 9-11 η Γιλντιρίμ πήρε δύο σερί πόντους με το σκορ να φτάνει στο 9-13 κι οι περισσότεροι πίστεψαν ότι ο τελικός τελείωσε, όμως η Πολ πήρε την αλλαγή (10-13), τα σερβίς της Γιώτα και πάλι έφεραν το σκορ στο 12-13 με τον Ολυμπιακό να έχει κόντρα ισοφάρισης, αλλά την Χίπε να δέχεται το μπλοκ (12-14).
Η Χίπε πήρε την αλλαγή (13-14), έκανε απίστευτο σερβίς με την Μπούρσα να βγάζει κατά τύχη την υποδοχή, την Καραγάτς να απλώνει ενστικτωδώς το χέρι και να καταφέρνει να βγάλει πάσα για την Γιλντιρίμ η οποία τελείωσε το σετ και τον αγώνα!
Τα σετ: 17-25, 23-25, 25-7, 25-18, 13-15.