Ολυμπιακός – Ντουναουσβάρος στον τελικό

Η ουγγρική Ντουναουσβάρος έκανε την έκπληξη στο δεύτερο ημιτελικό και απέκλεισε τη διοργανώτρια του φάιναλ φορ του LEN trophy Ματαρό κερδίζοντας την 11-7 και θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακούς στον αυριανό τελικό (15:00).

Οι Ουγγαρέζες έπιασαν στον ύπνο τη γηπεδούχο ομάδα κάνοντας ένα τρομερό σερί 6-0 στο πρώτο ημίχρονο για να παγώσουν τους πάντες στο κολυμβητήριο της Ματαρό. Ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο το πρώτο γκολ ήταν της Ντουναουσβάρος που έκανε ένα εκπληκτικό 7-0 και κάπου εκεί τελείωσε ο ημιτελικός. Οι Ισπανίδες σημείωσαν το πρώτο τους γκολ μετά από σχεδόν 18 λεπτά και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά μόνο στο τέταρτο οκτάλεπτο όταν οι Ουγγαρέζες αποφάσισαν να κατεβάσουν ταχύτητα για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση στο 11-7.
Οκτάλεπτα 0-4, 0-2, 3-3, 4-2
Ματαρό (Μπόνσα) Ζουνίνγκα 1, Γκόμεζ 1, Άλβαρεζ 1 Μπίρνε 3, Πασκουάλ 1.
Ντουναουσβάρος (Μίχοκ) Σίλαγκι 3, Γκουρισάτι 1, Χόρβατ 1, Μαχιέου 3, Γκάρντα 1, Ζίγκλερ 2.