ΟΜΑΔΑ ΟΝΕΙΡΟ έγραψε ιστορία!

Το πέμπτο της μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας κατέκτησε η Εθνική γράφοντας ιστορία με την πρώτη ομαδική επιτυχία, πριν από λίγο στη Φιλιππούπολη της Βουλγαρίας.

του Σούλη Μέζου

Πρόκειται για το πρώτο μετάλλιο που δεν έχει μέσα… Βολικάκη. Ο Χρήστος Βολικάκης είναι αυτός που μέχρι σήμερα είχε χαρίσει στην Ελλάδα τα τέσσερα (3 αργυρά και 1 χάλκινο) ατομικά μετάλλια σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πίστας.
Από σήμερα, ο Σωτήρης Μπρέτας, ο Γιάννης Καλογερόπουλος και ο Κωνσταντίνος Λιβανός έχουν περάσει στην ιστορία ως η πρώτη ομάδα που ανεβαίνει στο βάθρο νικητών. Ότι και να γίνει, πάντα θα είναι οι πρώτοι που το κατάφεραν και μάλιστα στο συναρπαστικό αγώνισμα του ομαδικού σπριντ.
Το 2011 στο Άπελντορν της Ολλανδίας ο Χρήστος Βολικάκης είχε κερδίσει το πρώτο ευρωπαϊκό μετάλλιο για την ελληνική ποδηλασία ολοκληρώνοντας δεύτερος στο κέιριν. Το 2012 ο Βολικάκης ήταν τρίτος στο σπριντ στο Πανεβέζις της Λιθουανίας και το 2016 στο Σεν Κεντέν Ιβελίν, ήταν δεύτερος στο elimination. To 2019, στο Άπελντορν και πάλι, ο Χρήστος Βολικάκης κέρδισε το τελευταίο του μετάλλιο (μέχρι το επόμενο) σε ευρωπαϊκό ολοκληρώνοντας στη 2η θέση στο αγώνισμα του σκρατς.

Καλή εμφάνιση ο Ζαφείρης Βολικάκης

Στο αγώνισμα elimination είχε εξαιρετική παρουσία ο Ζαφείρης Βολικάκης που ολοκλήρωσε στην 6η θέση (πέρσι ήταν 13ος) με τον Βρετανό Μάθιου Γουέλς να κερδίζει το χρυσό και να τον ακολουθούν στη δεύτερη ο Πορτογάλος Γιούρι Λεϊτάο και στην τρίτη ο Ρώσος Σεργκέι Ροστόβτσεφ.
Στις γυναίκες, η Αργυρώ Μηλάκη ολοκλήρωσε στην 12η θέση το σκρατς. Πρωταθλήτρια Ευρώπης αναδείχθηκε η Ιταλίδα Μαρτινα Φιντάνζα, δευτεραθλήτρια η Λευκορωσίδα Χάνα Τσέρακ και το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ουκρανή Τετιάνα Κλιμτσένκο.
Στο ομαδικό σπριντ των γυναικών, πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Ρωσία και ακολούθησαν η Βρετανία με την Ουκρανία.

Ξεκινά ο Χρήστος Βολικάκης

Το αυριανό πρόγραμμα συνεχίζεται με το ατομικό σπριντ και το σκρατς στους άνδρες ενώ στις γυναίκες στο πρόγραμμα είναι το ατομικό σπριντ και το elimination.
Ο Χρήστος Βολικάκης θα αγωνιστεί στο σκρατς διεκδικώντας το χρυσό μετάλλιο. Θυμίζουμε ότι πέρσι ήταν δεύτερος χάνοντας από τον Ισπανό Σεμπαστιάν Μόρα που έχει πάει στη Φιλιππούπολη να υπερασπιστεί τον τίτλο του.
Στο ατομικό σπριντ έχουν δηλωθεί να συμμετάσχουν ο Σωτήρης Μπρέτας και ο Κωνσταντινος Λιβανός.
Στις γυναίκες, η Αργυρώ Μηλάκη θα αγωνιστεί στο elimination.