Όπεν Αυστραλίας: Πρόωρος αποκλεισμός για τη Σάκκαρη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κριστίνα Μλαντένοβιτς στον πρώτο γύρο του όπεν Αυστραλίας και δυστυχώς αποκλείστηκε πρόωρα από τη διοργάνωση.

Στο πρώτο σετ η Σάκακρη δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό και με αρκετά αβίαστα λάθη έδωσε την ευκαιρία στη Γαλλίδα να προηγηθεί με 6-2 και 1-0 σετ. Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και η Ελληνίδα κατάφερε να κάνει 3/3 μπρέικ στο σερβίς της αντίπαλής της και να πάρει το σετ χωρίς να χάσει ούτε ένα γκέιμ (0-6). Στο decider σετ η Μλαντένοβιτς αναθάρρησε και με μεγαλύτερη ψυχραιμία σε κρίσιμους πόντους προηγήθηκε με 3-0 στα γκέιμ. Η Σάκκαρη προσπάθησε να μειώσει από νωρίς το προβάδισμα, όμως η Μλαντένοβιτς διατήρησε το σερβίς της για το 4-1 και στη συνέχεια για το 5-2. Η Γαλλίδα έχασε 2 ευκαιρίες για να κλείσει το ματς στο σερβίς της Σάκκαρη, η οποία μείωσε τελικά σε 5-3 επιδεικνύοντας μεγάλη μαχητικότητα, όμως με το δικό της σερβίς στο 9ο γκέιμ σφράγισε το 2-0 και την πρόκριση στο 2ο γύρο.

Η Μαρία Σάκκαρη αποχαιρέτησε από πολύ νωρίς τη διοργάνωση στην οποία έφτασε πέρυσι μέχρι τον 4ο γύρο. Στο σημερινό αγώνα είχε συνολικά 44 αβίαστα λάθη, μεταξύ των οποίων 4 νταμπλ φολτς. Ακολουθούν τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα: