Όπεν Αυστραλίας: Βαβρίνκα και Αντρεέσκου-Κβίτοβα οι αποκλεισμοί-εκλήξεις

Η τρίτη μέρα του αυστραλανού όπεν οδεύει προς το τέλος της και νέα μεγάλα ονόματα άφησαν από νωρίς το όνειρο για τον τίτλο.

Ο πάντα υπολογίσιμος Σταν Βαβρίνκα (Νο17) που στο αυστραλιανό όπεν είναι συνηθισμένος στους αγώνες των 5 σετ (πέρυσι κέρδισε 2 τέτοιους κόντρα στο Σέπι και στο Μεντβέντεφ) ηττήθηκε αυτή τη φορά σε μαραθώνιο παιχνίδι 4 ωρών από τον Ούγγρο Μάρτον Φούτσοβιτς (Νο55). Ο «Στάνιμαλ» μπορεί στην καριέρα του να έχει κερδίσει 6 φορές ματς στα οποία έχανε αρχικά 2-0, όμως το σημερινό δεν ήταν αυτή η περίπτωση. Το τελικό σκορ ήταν 7-5, 6-1, 4-6, 2-6, 7-6(9), με το τελευταίο σετ-θρίλερ να διαρκεί 1 ώρα και 11 λεπτά. Συγκεκριμένα το σκορ στο τάι μπρέικ του τελευταίου σετ ήταν 6-1 υπέρ του Βαβρίνκα, όμως ο 28χρονος Ούγγρος κατάφερε να σβήσει ευκαιρίες του Ελβετύ για ματς πόιντ, ισοφαρίσει σε 9-9, και να πάρει τους δύο επόμενους πόντους για να σφραγίσει τη νίκη και να καταρρεύσει στο κορτ:

Έκπληξη ήταν και το άδοξο τέλος της πολυαναμενόμενης επιστροφής της Μπιάνκα Αντρεέσκου. H 20χρονη Καναδή έχει παραμείνει στο Νο9 της κατάταξης WTA παρόλο που είχε να παίξει από τον τελικό του WTA στη Σένζεν το Νοέμβριο του 2019. Η επιστροφή της στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό της ξεκίνησε με νίκη κόντρα στη Ρουμάνα Μπουζαρνέσκου, αλλά στο σημερινό αγώνα του δεύτερου γύρου κόντρα στην Σίε Σου Γουέι από την Ταϊβάν ηττήθηκε με 6-3, 6-2. H Ασιάτισσα δεν είναι τυχαία παίχτρια αφού έχει πάρει 3 τίτλους γκραν σλαμ στο διπλό. Φαίνεται ότι η νεαρή Αντρεέσκου που έχει όλα τα φόντα για να γίνει η νέα σταρ του γυναικείου τένις πρέπει να βρει ξανά ρυθμό για να μπορέσει να επιστρέψει στο κορυφαίο επίπεδο.

Η Πέτρα Κβίτοβα (Νο8) που πέρυσι στο όπεν είχε σταματήσει την πορεία της Σάκκαρη στον 4ο γύρο, φέτος αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση με ήττα κόντρα στην Ρουμάνα Σοράνα Κιρστέα (Νο68) με 6-4, 1-6, 6-1. Η 30χρονη Τσέχα πέρα από τους δύο τίτλους του Γουίμπλεντον που είχε κερδίσει το 2011 και το 2014 έχει βρεθεί σε τελικό γκραν σλαμ μία ακόμα φορά, όταν ήταν φιναλίστ στο αυστραλιανό όπεν του 2019 από τη Ναόμι Οσάκα. Το όνειρο να κατακτήσει το σλαμ του νότιου ημισφαιρίου θα πρέπει να περιμένει μέχρι το 2022.