Όπεν Αυστραλίας: Συνεχίζoυν ακάθεκτοι Τιμ και Τζόκοβιτς

Οι αγώνες της πέμπτης μέρας του Αυστραλιανού όπεν ανέδειξαν τους μισούς από τους άνδρες που περνάνε στον τέταρτο γύρο με τους Ντόμινικ Τιμ, Νόβακ Τζόκοβιτς να ξεχωρίζουν.

Τρεις ώρες, 20 λεπτά και πέντε σετ αργότερα, ο Τιμ το νούμερο 3 του ράνκινγκ κατάφερε να κάνει την ανατροπή επί του Νικ Κύργιου με σκορ 3-2 (4-6,4-6,6-3,6-4,6-4). Έτσι στους 16 θα αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμίτροβ (Νο21) ο οποίος είχε φτάσει στα ημιτελικά του γκραν σλαμ το 2017.

Στα πέντε σετ έφτασε και ο υπερασπιστής του τίτλου και Νο1 του ράνκινγκ Τζόκοβιτς ο οποίος έφτασε στο 2-0 με τον Αμερικάνο Φριτζ να απαντάει με δύο απανωτά σετ με το σκορ έτσι να φτάνει στο 2-2. Στο τελευταίο ωστόσο σετ ο Σέρβος αναδείχθηκε ο νικητής με 6-2.

Ο Γερμανός επίσης, Σβέρεφ πέρασε στους «16» του όπεν αφού νίκησε τον Αντριάν Μαναρίνο (3-0) Ο Στον επόμενο αγώνα θα αντιμετωπίσει τον Ντουσάν Λάγιοβιτς .Ο Καναδός επίσης, Όγκερ Αλισίμ ο οποίος ισοφάρισε με την καλύτερη επίδοσή του σε γραν σλαμ -τέταρτος γύρος στο US Open το 2020- άφησε εκτός αγώνα τον συμπατριώτη του Ντένις Σαποβάλοφ.