Όπεν Αυστραλίας 2023: Έξω ο Μπερετίνι μετά από… μαραθώνιο

Από την ημέρα της κλήρωσης η αναμέτρηση του Ματέο Μπερετίνι με τον Άντι Μάρεϊ ήταν το σημαντικότερο παιχνίδι του πρώτου γύρου και τελικά δεν απογοήτευσε κανέναν, εκτός ίσως από τους Ιταλούς.

Μπερετίνι και Μάρεϊ τα έδωσαν όλα για τέσσερις ώρες και 49 λεπτά με τον Βρετανό να προηγείται 2-0 (6-3, 6-3), τον Ιταλό να απαντά με 6-4, 7-6 για να κάνει το 2-2. Όλα κρίθηκαν στο 5ο σετ το οποίο διήρκησε 75 λεπτά (όσο και το 4ο σετ) με τον Μπερετίνι να χάνει μεγάλη ευκαιρία με ματς πόιντ στο 2-2 (5-4) να πάρει το παιχνίδι και τον Μάρεϊ να σημειώνει νίκη σε γκραν σλαμ με αντίπαλο από το τοπ20 για πρώτη φορά από το 2017!
Ο 35χρονος Μάρεϊ ήταν εξαιρετικός απέναντι στον Μπερετίνι που πέρσι έφτασε μέχρι τα ημιτελικά του όπεν και φέτος μπήκε στο τουρνουά ως Νο13 στο ταμπλό.
Ο δρόμος του Μάρεϊ θα συνεχίσει να είναι δύσκολος καθώς στο 2ο γύρο θα παίξει με αντίπαλο το νικητή της αναμέτρησης του Θανάση Κοκκινάκη με τον Φάμπιο Φονίνι.