ΤΕΝΙΣ

Όπεν Αυστραλίας 2023: Πρωινός ο Τσιτσιπάς με Σίνερ, άγγιξε το θαύμα στο διπλό

Το πρωί της Κυριακής (10:00) θα αντιμετωπίσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς τον Γιανίκ Σίνερ στη Ροντ Λέιβερ Αρένα για μία θέση στα προημιτελικά, ενώ σήμερα στο διπλό με τον αδελφό του Πέτρο, άγγιξαν το θαύμα κόντρα στο Νο1 του ταμπλό!

Στην αρχή του απογευματινού προγράμματος (τοπική ώρα) τοποθετήθηκε ο αγωνας του Στέφανου Τσιτσιπά στο απλό και πάλι στην κεντρική αρένα που θα είναι sold out. Νωρίτερα (06:30 ώρα Ελλάδας), στη Μάργκαρετ Κουρτ Αρένα, θα αγωνιστεί το ζευγάρι Γίρι Λεχέτσκα – Φελίξ Ογκέρ Αλιασίμ από όπου θα προκύψει ο αντίπαλος του Τσιτσιπά στα προημιτελικά (αν φυσικά ο ίδιος κερδίσει τον Σίνερ).

Στο μεταξύ, ο Τσιτσιπάς γνώρισε την πρώτη του ήττα για το 2023 αγωνιζόμενος στο διπλό με τον αδελφό του Πέτρο κόντρα στο Νο1 του ταμπλό Γουέσλι Κούλχοφ και Νιλ Σκάπσκι. Το ελληνικό δίδυμο έπαιξε το καλύτερο του τένις σε διπλό και οδήγησε τον αγώνα στο τρίτο σετ. Κούλχοφ και Σκάπσκι πήραν το πρώτο σετ 7-6 και ενώ βρέθηκαν να χάνουν 5-4. Οι Τσιτσιπάδες ισοφάρισαν σε 1-1 κερδίζοντας το δεύτερο σετ 6-4 και όλα κρίθηκαν στο τρίτο. Κανένα από τα δύο ζευγάρια δεν έκανε μπρέικ και φτάσαμε στο 6-6 για να κριθούν όλα στο τάιμπρεϊκ. Εκεί όπου Κούλχοφ/Σκάπσκι ήταν πιο ψύχραιμοι και με 10-7 πήραν το τάιμπρεϊκ, το σετ 7-6 και τον αγώνα 2-1. Μένει όμως η εξαιρετική εμφάνιση των αδελφών Τσιτσιπά, με τον Πέτρο να ανεβαίνει στο Νο131 του διπλού, που αποτελεί για τον ίδιο ρεκόρ θέσης.