Όπεν Αυστραλίας 2023: Πρώτος τίτλος για τη Σαμπαλένκα!

Η Αρίνα Σαμπαλένκα έγραψε ιστορία κερδίζοντας τον πρώτο της γκραν σλαμ τίτλο, επικρατώντας στον τελικό του όπεν Αυστραλίας επί τη Έλενα Ριμπάκινα.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Η 24χρονη Λευκορωσίδα, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ χάνοντας το πρώτο σετ 6-4 από τη νικήτρια του Γουίμπλεντον Ριμπάκινα, βρήκε τις απαντήσεις και έκανε την ανατροπή. Με 17 άσους(!) και 51 γουίνερς, πήρε τα δύο επόμενα σετ 6-3, 6-4 και μετά από αγώνα δύο ωρών και 28 λεπτών κέρδισε 2-1 σετ για να κατακτήσει τον τίτλο. Αυτό το σετ ήταν το πρώτο που έχασε η Σαμπαλένκα φέτος.
Η Λευκορωσίδα ξεκίνησε τον τελικό με διπλό λάθος στο σερβίς αλλά κατάφερε να βρει ρυθμό μέχρι το 4-4. Η Ριμπάκινα απάντησε και κέρδισε το πρώτο σετ 6-4 σε 34 λεπτά. Σε εκείνο το σημείο τίποτα δεν έδειχνε πως η Σαμπαλένκα θα μπορέσει να γυρίσει τον τελικό.
Με καλύτερο σερβίς και γουίνερς, η Λευκορωσίδα έκανε το 4-1 για να κλείσει το σετ στο 6-3. Στο τρίτο, η Ριμπάκινα έδειξε αντίδραση, το πάλεψε μέχρι το τέλος τελικά έχασε 6-4 και 2-1.
Με τη νίκη της αυτή η Σαμπαλένκα τη Δευτέρα θα βρεθεί στο Νο2 της παγκόσμιας κατάταξης και η Ριμπάκινα για πρώτη φορά θα μπει στο τοπ10 καταλαμβάνοντας το Νο10 σε μια άνοδο 15 θέσεων! Να σημειωθεί ότι κατέγραψε ακόμα ένα ρεκόρ με την πορεία της στο όπεν της Αυστραλίας καθώς έγινε η πρώτη από το 2001 που κέρδισε στο τουρνουά τρεις νικήτριες γκραν σλαμ (Σβιότεκ, Οσταπένκο, Αζαρένκα).
Η Μαρία Σάκκαρη θα ξεκινήσει την εβδομάδα στο Νο7.