Όπεν Αυστραλίας 2023: Σούπερ Παπαμιχαήλ, αποκλείστηκε η Γραμματικοπούλου

Μία νίκη και μία ήττα είναι ο απολογισμός της ελληνικής πρεμιέρας στα προκριματικά του όπεν της Αυστραλίας με τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Κόντρα στο Νο10 του ταμπλό των προκριματικών και Νο112 της παγκόσμιας κατάταξης, Ρέκα Λούκα Γιάνι, η Παπαμιχαήλ (Νο158) χρειάστηκε 79 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 2-0 παραχωρώντας μόλις ένα γκέιμ (6-1, 6-0)! Η Γιάνι μετά από τέσσερα χαμένα γκέιμ στο πρώτο σετ, έκανε το 4-1 και από εκείνη τη στιγμή και μετά δεν κέρδισε κανένα με την Παπαμιχαήλ να κερδίζει οκτώ σερί και να παίρνει τη νίκη κόντρα σε μία αντίπαλη που είχε 32 αβίαστα λάθη.
Στο δεύτερο γύρο η Παπαμιχαήλ θα κληθεί να αντιμετωπίσει την Όλγα Ντανίλοβιτς (Σερβία, Νο155) η οποία νίκησε την Καρολίνα Άλβες (Βραζιλία, Νο217) με 2-0 (6-2, 6-4). Οι δυο τους θα αναμετρηθούν για πρώτη φορά στην καριέρα τους. Αν η Παπαμιχαήλ επικρατήσει θα διεκδικήσει την είσοδο της στο κυρίως ταμπλό κόντρα στη νικήτρια του ζευγαριού Κάρολ Ζάο (Καναδάς, Νο175) και Κλάρα Μπουρέλ (Γαλλία, Νο122).

Σε αντίθεση με την Παπαμιχαήλ, δεν τα κατάφερε η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου (Νο199) η οποία έμεινε εκτός από τον πρώτο γύρο των προκριματικών. Κόντρα στην Ισπανίδα Μαρίνα Μπασόλς Ριμπέρα (Νο123), η Γραμματικοπούλου άντεξε μόλις 70 λεπτά χάνοντας με 2-0 (6-2, 6-1) χωρίς να μπορέσει να βρει ρυθμό. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο σετ η Ελληνίδα τενίστρια δεν κατάφερε να κρατήσει κανένα σερβίς της (έκανε δύο μπρέικ) κάτι που κατάφερε στο δεύτερο ξεκινώντας με 1-0 για να χάσει τα επόμενα έξι γκέιμ και να αποκλειστεί.