Όπεν Αυστραλίας 2023: ΤΕΛΙΚΟ Ο ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ με σούπερ τένις!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε για άλλη μια φορά ιστορία, καθώς για πρώτη φορά Έλληνας θα αγωνιστεί σε τελικό του όπεν Αυστραλίας. Παίζοντας εκπληκτικό τένις, νίκησε 3-1 τον Κάρεν Κατσάνοφ και την Κυριακή θα διεκδικήσει το πρώτο του γκραν σλαμ.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Όταν ο Τσιτσιπάς προηγείται 2-0 στα σετ δεν χάνει σχεδόν ποτέ. Στον 36ο αγώνα της καριέρας του σε γκραν σλαμ που πήρε προβάδισμα 2-0 επικράτησε για 35η φορά έχοντας χάσει μόνο στον τελικό του Ρολάν Γκαρός από τον Νόβακ Τζόκοβιτς.
Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας νίκησε με 3-2 (7-6, 6-4, 6-7, 6-3) τον Κατσάνοφ (για 6η συνεχόμενη φορά) και θα παίξει την Κυριακή (10:30) στον τελικό με τον Τζόκοβιτς ή τον Τόμι Πολ (αγωνίζονται σήμερα στις 10:30) για τον τίτλο και το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη. Αυτή τη στιγμή ο Τσιτσιπάς έχει σκαρφαλώσει στο Νο2 και θα παραμείνει σε αυτό σε περίπτωση ήττας του Τζόκοβιτς από τον Πολ. Αν βέβαια κερδίσει την Κυριακή θα είναι το Νο1.

Κόντρα στον Κατσάνοφ ο Τσιτσιπάς έκανε ακριβώς ότι από την αρχή του τουρνουά. Εξαιρετικό σερβίς, πολύ βελτιωμένο μπάκχαντ, σήμερα όμως τη διαφορά την έκανε το φόρχαντ. Οι θρύλοι του τένις Τζον Μάκενρο και Ματς Βίλαντερ αποθέωσαν τον Τσιτσιπά που θα μπορούσε να τελειώσει τον αγώνα στα τρία σετ, όταν προηγήθηκε 5-4 στο τρίτο και σέρβιρε. Ο Κατσάνοφ το γύρισε και πήρε το σετ στο τάιμπρεϊκ μειώνοντας σε 2-1.
Ο Τσιτσιπάς αντέδρασε. Έκανε γρήγορα το 4-1 στο τέταρτο σετ και με 6-3 έκλεισε τον αγώνα για να προκριθεί στον τελικό της Κυριακής.
O Έλληνας τενίστας ολοκλήρωσε τον ημιτελικό με 18 άσους, 84% (69/82) κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς και 66 γουίνερς!