Όπεν Αυστραλίας 2023: Ασταμάτητος ο Τσιτσιπάς! (video)

Τρίτη νίκη στο όπεν Αυστραλίας, 9-0 στα σετ και ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει στον 4ο γύρο του τουρνουά όπου την Κυριακή θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ για μια θέση στα προημιτελικά!

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Κόντρα στον φορμαρισμένο Ταλόν Γκρίκσπουρ στη Ροντ Λέιβερ Αρένα, ο Τσιτσιπάς επικράτησε 3-0 (6-2, 7-6, 6-3) σε δύο ώρες και έξι λεπτά παίζοντας και πάλι εξαιρετικό τένις. Είχε 81% (44/54) κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς και 67% (20/30) στο δεύτερο, έκανε τρία μπρέικ και έσωσε το μοναδικό που ο αντίπαλος του είχε την ευκαιρία να κάνει και τελείωσε τον αγώνα με 32 γουίνερς. «Απόλαυσα το παιχνίδι σήμερα και τον τρόπο που νίκησα. Δεν ήταν εύκολο σε κάποια σημεία αλλά είχα το κοινό μαζί μου όπως πάντα. Είναι πολύ ωραία η αίσθηση όταν βρίσκομαι στο κορτ και τους έχω μαζί μου» δήλωσε μετά τον αγώνα ο Τσιτσιπάς και συμπλήρωσε: «Πιστεύω ότι το σερβίς μου ήταν εξαιρετικό σήμερα. Δεν είχαμε πολλά ράλις στο σερβίς μου, πράγμα που βοήθησε σε αυτό το 3-0».

Ο 24χρονος Έλληνας τενίστας θα συνεχίσει στον 4ο γύρο με αντίπαλο την ερχόμενη Κυριακή τον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ (Νο16) με τον οποίο έχει ρεκόρ 4-1 και τον είχε κερδίσει πέρσι πάλι στη Μελβούρνη 3-0 (6-3, 6-4, 6-2) στην προημιτελική φάση.

Ο Ιταλός προκρίθηκε στον 4ο γύρο κερδίζοντας 3-2 (4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0) τον Μάρτον Φούσοβιτς.