ΟΠΕΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ 2024: Ο Σίνερ άφησε εκτός τελικού τον Τζόκοβιτς!

Και όμως, φέτος στον τελικό του όπεν Αυστραλίας δε θα έχει Νόβακ Τζόκοβιτς φέτος! Ο Γιανίκ Σίνερ κέρδισε τον 36χρονο Σέρβο για 3η φορά στις τέσσερις τελευταίες αναμετρήσεις και έγινε ο πρώτος Ιταλός τενίστας που θα αγωνιστεί στον τελικό του όπεν Αυστραλίας!

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

O Τζόκοβιτς ήταν ανεξήγητα κακός στα δύο πρώτα σετ όπου κέρδισε μόλις τρία γκέιμ. Ο Σίνερ πήρε σαφές προβάδισμα με 2-0 (6-1, 6-2) και η πρόκριση στον τελικό έγινε όλο και πιο πιθανή.
Στο τρίτο σετ, ο Τζόκοβιτς έπαιξε σαν… Τζόκοβιτς, έσωσε ματς πόιντ και πήρε το σετ 7-6 για να πάει στο 4ο σετ τον ημιτελικό.
Έχοντας τρομερό σερβίς σε όλη τη διάρκεια του ημιτελικού, ο Σίνερ, απάντησε στο 4ο σετ, το κέρδισε με 6-3 και ολοκλήρωσε τον ημιτελικό μετά από τρεις ώρες και 23 λεπτά με 3-1 για να γράψει ιστορία.
O Τζόκοβιτς ολοκλήρωσε τον ημιτελικό έχοντας 54 αβίαστα λάθη και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να έχει την ευκαιρία για μπρέικ στο σερβίς του τρομερού Σίνερ. Αντιθέτως ο 22χρονος Ιταλός είχε μόλις 28 αβίαστα λάθη και κατάφερε να κάνει πέντε μπρέικ στον Τζόκοβιτς σε 11 ευκαιρίες που δημιούργησε. Όσον αφορά το μεγάλο όπλο του Ιταλού που ήταν και πάλι το σερβίς, είχε 53/64 (83%) κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίας και 29/46 (63%) στο δεύτερο!