ΟΠΕΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ 2024: Στον 3ο γύρο ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς άντεξε την πίεση του γηπεδούχου Τζόρνταν Τόμπσον που ήταν εξαιρετικός σήμερα, όχι όμως αρκετά για να αποκλείσει τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα. Mετά από εξαιρετικό τένις τριών ωρών και 37 λεπτών, ο Τσιτσιπάς επικράτησε 3-1 και πέρασε στον τρίτο γύρο.

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

Ο Τόμπσον (Νο47) προερχόμενος από πολύ καλή εμφάνιση στον πρώτο γύρο και με νίκη στο Ίντιαν Γουέλς του 2023 επί του Τσιτσιπά, θέλησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ για να κάνει την έκπληξη έχοντας και την στήριξη την πλειοψηφίας των θεατών που κατέκλυσαν το Μάργκαρετ Κορτ. Ο Αυστραλός κατάφερε και έκανε το 1-0 (6-4) και πήγε τον Τσιτσιπά στο τάι μπρέικ στο δεύτερο σετ. Εκεί όμως μίλησε η ποιότητα του περσινού φιναλίστ που απάντησε με 7-6 και ισοφάρισε τον αγώνα για να τον τελειώσει παίρνοντας και τα υπόλοιπα δύο σετ. Εύκολα το τρίτο (6-2) στο τάι μπρέικ το 4ο (7-6).
Το σερβίς του Τσιτσιπά ήταν αυτό που του έδωσε το ξεκάθαρο προβάδισμα στη νίκη. ) 25χρονος Έλληνας, έσωσε εννέα από τα 11 μπρέικ και τελείωσε τον αγώνα έχοντας 75% κερδισμένων πόντων από το πρώτο σερβίς (58/77).
Στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς θα παίξει για πρώτη φορά στην καριέρα του κόντρα στον 19χρονο Γάλλο Λούκα Βαν Ας (Νο79) που έκανε την έκπληξη και νίκησε τον Λορένζο Μουσέτι 3-2 (6-3, 3-6, 6-7, 6-3, 6-0).
Σε περίπτωση που ο Τσιτσιπάς κερδίσει τον Γάλλο, στον 4ο γύρο θα παίξει με το νικητή της αναμέτρησης Τέιλορ Φριτζ (ΗΠΑ, Νο12 στο ταμπλό) – Φαμπιάν Μαροσάν (Ουγγαρία, Νο67). Και στο… βάθος (προημιτελικό) έρχεται ο κάτοχος του τίτλου και Mister Australian Open, Νόβακ Τζόκοβιτς.